Beyninizi Genç Tutmanın Püf Noktaları

Perşembe, 3 Eylül 2015 11:26

Northwestern Üniversitesi’nde yapılan son çalışmalar 20’li yaşlardaki beyinlerde Alzheimer hastalığı riskine işaret edebilen proteinlerden buldu. Sizce de bu biraz genç değil mi?

Alzheimer, yani anı, düşünce ve davranışı etkileyen hafıza kaybı, çoğunlukla 65 yaş üzeri kişilerde görülse de, beyin işlevlerimizi uzun zamanda korumak ve zararı şimdiden önlemeye başlamak için ipleri elimize almanın tam zamanı.

Yaşları ne olursa olsun, iyi beslenen, düzenli egzersiz yapan ve sigara içmeyen kişilerin daha az hafıza sorunu yaşadığı bir gerçek. Bu üç faktörden başka günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz ve kolayca öğrenebileceğimiz birkaç alışkanlıkla beynimizi güçlendirmeye devam edebilir ve alzheimer riskimizi en aza indirebiliriz.

1. Meditasyon yapın: Düşük bir stres seviyesi beyin performansımızı güçlendirebiliyor. Stresinizi kontrol altında tutmak için günde kendinize 10 dakika ayırın ve meditasyon yapın. Sessiz bir ortamda rahatça oturun, gözlerinizi kapayın ve nefesinize odaklanın. Düşüncelerinizin nefesinizden uzaklaştığını fark ettiğinizde nefesinize geri dönün. Meditasyon bizi rahatlatmanın yanı sıra, alzheimer hastalığı ile ilişkilendirilen vücut enflamasyonunu da azaltıyor.

Where-Can-I-Find-Workout-Buddy2.  Modunuzu yükselten bir spor seçin: Spor yapmak ille da soğuk bir salonda yapayalnız koşmak demek değil! Egzersiz vücudunuzu güçlendirmenin yanı sıra sizi iyi de hissettirmeli. Mutluluk hormonumuz olan endorfin yüzümüzü güldürmenin yanı sıra beynimiz için de faydalı; bu nedenle gerçekten yapmaktan keyif aldığınız ve sizi sıkmayan bir egzersiz rutini seçin. Yapılan çalışmalar bir arkadaş ile spor yapmanın fiziksel ve duygusal bakımdan daha etkili sonuçlar verebildiğini gösteriyor—tatlı bir rekabet tam da ihtiyacınız olan motivasyon olabilir!

Sending sms3. Maillerinize saatler harcamayın: Çoğumuz saatlerimizi bilgisayar karşısında veya telefonlarımızda email cevaplayarak geçiriyoruz. Ancak sadece bir tip işe saatler harcamak beynimizi tembelleştirebilir. Bu nedenle aynı işi uzun süre yapmak yerine daha kısa zaman dilimlerine ayırın ve bu dilimlerin arasına başka işler koyun. Çoklu görev, yani “multitasking” yaparak beyninizi şaşırtın, farklı beyin devrelerini çalıştırarak beyin performansınızı arttırın.

Hazırlayan: NAZLI ŞENYUVA

Dipnot Tablet’in 232. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play