Beynin kapasitesini arttıran yöntem: Mental Aritmetik!

Çarşamba, 21 Kasım 2012 08:29

Herkes onu bir yetenek yarışmasında art arda kendisine gösterilen çift rakamlı 20 sayıyı dört işlem yaparak doğru hesaplamasıyla tanıdı. 11 yaşındaki Buse Nur Şevik zekasıyla ve gösterdiği performansla izleyenleri kendisine hayran bıraktı. Peki neydi Buse’nin kullandığı yöntem? Nasıl bir eğitim alarak bunu başarmıştı?

Çocukların hepsinde mevcut olan ancak kullanamadıkları gizli zekayı ortaya çıkarmaya yarayan bir eğitim programıyla. Mental Aritmetik Eğitimi yani zihinsel matematik denilen bu eğitimle 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklar, doğru teknikleri uygulamaları halinde zihinsel gelişimlerini arttırarak, işlem yeteneğini hızlandırabiliyor. Dikkat dağılımı, konsantre olamama gibi sorunların üstesinden gelebilen çocuklar, özgüven artışı sağlayarak sınıfta başarı oranını arttırma imkanı buluyor.

Mental Aritmetik yönteminin uzun yıllardır Avrupa’da ve Uzakdoğu’da uygulanageldiğini belirten Mega Hafıza Koordinatörü İlhan Emerce, sadece beynin sol yarım küresiyle matematik yapmanın çok sınırlı bir imkan sağladığını, beynin sağ yarım küresine de matematik yaptırabilmenin beyinde kat kat kapasite artırımı sağladığını söylüyor. Doğru eğitim ve tekniklerle sol yarım kürenin yaptığı matematik işini beynin sağ yarım küresine de yaptırabileceğimizin altını çizen Emerce, Mental aritmetik sisteminin beyin hücreleri arasında kurulan bağları kuvvetlendirdiğini ve beyinde çok sayıda kalıcı snaps bağların oluşmasını sağladığını, oluşan bu bağların yapılan egzersiz ve tekrarlarla sağlamlaştırılarak çocuklarda kalıcı etki yarattığını aktarıyor.

Mental Aritmetik Eğitimi ne kadar sürüyor?
Paritmetik™, Soroban, Anzan™ ve Mental Toplama, Çıkarma, Çarpma, Bölme teknikleriyle iki yıl boyunca haftada 3 saat alınacak eğitimle çocuklar 0.1, 0.5 veya 1- 5 saniyede, tek ve çift basamaklı sayılarla dört işlem yapabilecek hale geliyor. Dünyada 50- 60 yıldır uygulanan bir yöntem.

Bu eğitimi herkes alabilir mi?
Hafıza ve zekanın % 75’i 3 ile 7 yaş arasında oluşuyor. Zekayla ilgili büyük bir gelişim 5 yaşında tam olarak şekillenir. 5 yaşın altında uygulanan zeka testlerinin sonuçları güvenilir değilken, 5 yaş ve üzerinde uygulanan zeka test sonuçları güvenilirdir. 5 yaş bu anlamda alt sınır. 12 yaş da genel olarak çocukların ergenlik döneminin tamamlandığı sınırdır. Şüphesiz beynin gelişmesi 12 yaşından sonra da devam ediyor ancak ergenlik çağının tamamlanması ile beyindeki plastisite de tamamlanıyor. Beyindeki plastisitenin tamamlanması beyindeki uzmanlaşmanın tamamlanması demektir. Ergenlik çağından sonra beynin sağ yarım küresine matematik yaptıramayacağımız için mental aritmetik eğitimi 12 yaşından büyük olan çocuklara çok fayda sağlamaz. İlk anda veli ve öğrencinin katılımıyla demo ders yapıyoruz ve öğrencinin bu eğitimi almaya yetkin olup olmadığını uyguladığımız yöntemlerle belirliyoruz.

İnternette Mental Aritmetik Eğitimi veren pek çok merkez çıkıyor karşımıza. Çocuklar bu eğitimi hangi merkezlerde alabilir?
Mental Aritmetik için özel geliştirilmiş bir yazılım kullanıyoruz. Bu yazılımı kullanarak, uzman eğitmenlerimizle, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bilgisi dahilinde bu yazılım üzerinden geliştirdiğimiz tekniklerle eğitim veriyoruz. Eğitmenlerimiz sertifikalarını bizden alıyor. Bakanlık bu eğitimi veren merkezleri denetliyor, amaçlarına uygun hizmet vermeyen veya yanlış eğitim veren merkezleri kapatabiliyor. Eğitim alınabilecek temsilcilikler sitemizden öğrenilebilir. Bakanlığın talebiyle yakın zamanda bu eğitimi resmi bir prosedüre oturtacağız. Mental Aritmetik Eğitimi vermek isteyen firmalar bizden temsilcilik alabilecek.

MENTAL ARİTMETİK ÖĞRENCİSİ KIZIM SINIFIN EN İYİSİ
Dokuz yaşındaki 3. Sınıf öğrencisi kızını Mental Aritmetik eğitimine kaydettiren Halis Uzun, ilk iki aydan sonra çocuğun sayılara yaklaşımının fark ettiğini belirterek dikkat toplama ve konsantrasyon olarak ciddi fayda sağladıklarını ifade ediyor. İlk bir yılda toplama ve çıkarma işlemlerini öğrendiğini ikinci yılda çarpma ve bölmeye geçeceklerini söyleyen Uzun ‘Sınıf öğretmeni kızımın şu an sınıfın en iyisi olduğunu, diğer çocukların işlem yapamadan kızımın direk sonucu bildiğini ve hızına bazen kendisinin de yetişemediğine şaşırdığını belirtiyor. Şu an matematik ve hayat bilgisi derslerinde başarı oranı arttı. Eğitimin ikinci yılında sözel dersleri gelişecek. Aldığı eğitimin ileriki yaşlarda, üniversiteye hazırlanırken çok faydasını görecek. Kızıma imrenip de çocuğunu mental aritmetik eğitimine yazdıran arkadaşlarım var. Çocuk günde 20-30 dakika egzersiz yaparak her geçen gün daha çok fayda sağlıyor.’ dedi.

KIZIMIN DİNLEME VE PROBLEM ÇÖZME BECERİSİ ARTTI, ARTIK ÇOK DAHA SOSYAL
Matematik öğretmeni Gülşen Aran da 3. sınıf öğrencisi, 8 yaşındaki kızı Nehir’i Mental Aritmetik eğitimine yazdıran velilerden. Bir yıldır aldığı eğitimle kızının yaşadığı konsantrasyon sorununun ortadan kalktığının altını çizen Aran “Kızımın dinleme ve problem çözme becerisi arttı, herşeyi gözlemliyor. Özgüveni arttı, hızlı okuyabiliyor ve anlayabiliyor ve artık çok daha sosyal. Öğretmeni zamanı çok iyi kullandığını ve önceden derslerde dalgın dururken şu an nitelikli dinlediğini söylüyor. Tüm derslerindeki başarı oranı arttı. Bu eğitimi alırken evde veli ile birlikte egzersiz yapmak şart, yoksa eski verimlilik sağlanamayabiliyor, süreklilik gerektiren bir eğitim.’ diyor.

Hülya Meral

Tags