Beyin uykudayken de sözcükleri sınıflandırabiliyor

Cumartesi, 13 Eylül 2014 12:12

Uykudayken de beynimizin faal olduğunu saptayan bilim insanları, şimdi de uyku sırasında, beynin sözcükleri sınıflandırabildiğini saptadı.

Cambridge ve Paris’ten bir grup araştırmacı, deneklere uyanık oldukları sırada bir dizi sözcük verdi. Deneklerin uykudayken de teste doğru yanıtlar vermeye devam ettikleri görüldü. Verilen görev otomatikleştirilmişse, uyku halindeki beynin karmaşık işlevleri yerine getirdiği belirlendi.

Current Biology adlı dergide yayımlanan habere göre, beynin uyanık ve uyku hallerindeki tepkilerini inceleyen araştırmacılar, deneklerden, söylenen sözcüğün bir hayvan mı nesne mi olduğunu belirtmek üzere düğmeye basmalarını istedi ve elektroensefalografi (EEG) yöntemiyle beyin faaliyetlerini kaydetti.

Deneklerin hayvan olarak sınıflandırdıkları sözcükleri için sağ, nesne olarak sınıflandırdıkları sözcükler içinse sol ellerindeki düğmeye basmaları istendi.

Böylece sözcüklere verilen yanıtların beyindeki izini sürmek ve her sözcük sınıflandırmasını beyindeki belli bazı hareketlerle ilişkilendirmek mümkün oldu.

Kaynak: BBC Türkçe

Tags