Beyaz eşya tamircisinden mimarları kıskandıran maketler

Cuma, 30 Mayıs 2014 15:37

Öncelikle sizleri tanıyalım Yücel Bey. Nerelisiniz, ne iş yaparsınız?

Ben Çorum Sungurlu doğumluyum, 52 yaşındayım. 32 senedir Ankara’da yaşıyorum ve beyaz eşya servisiyim.

Maket konak yapmaya ne zaman başladınız?

Daha önceden maket konusuna lise dönemlerimde el yatkınlığım vardı. Ancak buna yoğunlaşmam ilk olarak eşimin gençliğinde yaşadığı konağı yapmamı istemesiyle başladı. O günden beri beş yıldır seri olmamak kaydı ile de olsa maket yapıyorum.

Bu konakları yaparken dikkat ettiğiniz sanatçı incelikleri neler?

Bu konakları yaparken benim için en önemlisi ölçü orantısını iyi kurmak; kat yüksekliğine göre kapının ve pencerenin büyüklüğü gibi. Bir de yapmış olduğum konaklarda çatı sistemini ve karkas sistemini nasıl yaptığımı ince ayrıntıları ile herkes görsün diye açık bırakıyorum. Böylece fikir ve eleştirilerini de alıyorum.

İlk yaptığınız eserle bugünküleri kıyaslarsanız kendinizi günden güne geliştirdiğinizi söyleyebilir misiniz?

İlk yapmış olduğum eserle şimdiki arasında çok büyük ilerlemeler var. Eskiden orantılarda hatalar oluyordu, şimdi ise çok daha iyiyim bu konuda. Ayrıca malzeme noktasından da büyük farklılıklar var. Çünkü şimdi dış cephe için sıva harcı gibi harç hazırlıyorum. Daha detay çalışıyorum ve orantıyı daha iyi yapıyorum.

Yaptığınız maketlerin usta işi olduğunu ilk kim fark etti?

Yapmış olduğum maketlerin usta işi olduğu yönünde iş yerime gelen müşterilerimden çok güzel yorumlar alıyordum. En güzeli yorumu ise yine müşterilerimden Gazi Üniversitesi Profesörlerinden Duran Altıparmak yaptı. Kendisi maketlerimin çok ustaca bir iş olduğunu söyledi ve aynı zamanda bana bir de teklif yaptı. “Gazi Üniversitesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü BELMEK kursu ahşap bölümünde ders vermek istersen ben sizi tanıştırayım. Haftada üç gün kurs vereceksin” dedi ancak ben zamanımı iş yerime ayırmak istediğimi söyleyerek teşekkür ettim. Bunun haricinde gelen çeşitli mesleklere mensup müşterilerimden çok güzel yorumlar alıyorum ve bu yorumlara karşılık bende çıtayı her geçen gün yükseltiyorum.

Kızınızın mimar arkadaşlarının gösterdiği tepkiler nasıldı?

Benim kızımın kendi mimar ofisi var, çok güzel projelere imza atıyor. Oğlum da inşaat mühendisliği son sınıf öğrencisidir. Biraz bu yetenek genetiktir, benim babam zamanında köyde o dönemin ihtiyacı olan ahşaptan at arabası, teker, tırmık, kağnı gibi ihtiyaçları yapıyordu. Ayrıca mimar birkaç arkadaştan da çok güzel yorumlar aldım.

Mimarlık okumak ister miydiniz peki?

Ben elbette mimarlık okumak isterdim. O günkü şartlar uygun değildi. 1981 yılında endüstri meslek lisesinden mezun oldum.

Bu işi ilerletmeyi düşünüyor musunuz? Ne yapmak istiyorsunuz?

Maket konusunda çıtayı daha da ileriye taşımak istiyorum. Maketlerime orijinal çatı ve duvarlar için tuğlalarını yapmak ve taş binalara ağırlık vermek istiyorum. Ayrıca bir gazeteci arkadaşın “eski TBMM binasını yapabilir misin” önerisine ben de “evet” dedim ve bir önce taşlarını toplayıp ona başlamak istiyorum.