Beşir Atalay 2 bin kişilik istihbarat raporu spekülatif bir haber

Perşembe, 2 Ocak 2014 12:34

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu’nun Twitter üzerinden ‘Başbakan’a sunulan raporda 2 bin rütbeli emniyetçi, akademisyen, bürokrat, hakim, savcı, basın mensubu, işadamı var’ şeklinde yaptığı açıklamayı değerlendiren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, “Bunlar spekülatif şeyler. Bizim bildiğimiz böyle bir şey yok olamaz da zaten. İdarede daima tasarruflar olur. Falanca kesime ait olduğu için şu kadar kişi diye değil. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Burhan hocadan da dinleyeyim dedim. ‘İyi ki aradınız’ dedi. ‘Ben de üzüldüm açıklama da yaptım ama açıklama geri planda kaldı. Bu haberi ön palana çıkardılar’ dedi. Spekülatif bir haber böyle bir şey söz konusu değil” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, demokratikleşme paketinde yer alan 24 maddenin görüşmelerine önümüzdeki hafta Anayasa Komisyonu’nda başlanacağını da söyledi.

Atalay, tutuklu milletvekilleri ile ilgili bir hazırlıklarının olduğunu, partilerin grup başkanvekilleriyle konuyu görüşeceklerini söyledi. Atalay, “Bu konuda kararlıyız. Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra diğerlerinin serbest bırakılması gerekiyordu. Biz yargının kararını paylaşmıyoruz. Yasal düzenleme ile çözülmesini bekliyoruz” dedi.