Beşinci kuvvet ve Julian Assange’ın haza gıcıklığı!

Pazar, 27 Ekim 2013 15:30
the-fifth-estate-uk-poster

“Beşinci Kuvvet” veya JulianAssange’ınHaza Gıcık Bir Adam Olması Üstüne

Yönetmenliğini Bill Condon’ın yaptığı ve başrolünde Benedict Cumberbatch’in oynadığı TheFifthEstate, bundan iki, üç ay önce Oscar sezonunun en iddialı filmlerinden biriydi. Üç senedir tüm dünyayı çalkalayan WikiLeaks olayının baş mimarı JulianAssange’ınhikayesi, gündemden düşmeyen bir konuyu seyircinin karşısına çıkartıyordu. Oscar’ın habercisi olan Toronto Film Festivali’nin açılışını yapacaktı. Herkes bu filmi bekliyordu.

Heyhat, kul kurarmış, kader gülermiş. Film, Toronto’da hiç beğenilmedi. Geçen hafta Amerika’da toplam 1700 kopyayla vizyona girdi ama sadece 1,7 milyon dolar gişe yaptı. Bu da yılın en başarısız açılışlarından biri oldu. Sinema tarihinde bir cümle bile yeri olmayacak, tam anlamıyla unutulmuş, zamanının çocuğu garip bir film olarak ölmeye mahkûm.

Julian_Assange_counters_Benedict_Cumberbatch_s_The_Fifth_Estate_with_rival_Wikileaks_documentaryJulianAssange, filmin senaryosunu önceden ele geçirdi. Websitesinde yayımladı; filmi durdurmaya çalıştı. Film çekilirken Benedict Cumberbatch’ten nazikçe rolden çekilmesini rica etti. Senaryo, Assange’ın “zehirli” tabir ettiği iki kitaptan uyarlanmıştı ve Avustralyalı kerameti kendinden menkul halk kahramanı filmi “siyasi fırsatçılık, intikam şehvetiyle yanmak ve korkaklık” ile suçlamıştı. İstediği olmadı.

Ali Arıkan’ın yazısının devamı Dipnot Tablet’te. Ücretsiz indirmek için linke tıklayın.

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android için Google Play Store’dan da ücretsiz indirebilirsiniz

https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr