Beşiktaş’ta Son Moda Demba Ba

Perşembe, 28 Ağustos 2014 14:52

Beşiktaş kulübü, taraftarların ilgisi sebebiyle siyahi futbolcuların ayrıcalık sahibi oldukları bir camia. Geçmişte birçok zorluk çekmiş bu ırkın mensupları, siyah beyaz olan bu camiaya her zaman renk katmıştır. Yıllardır özlemini çekiyor Beşiktaşlılar, forvetlerinin formaları gibi kapkara olmasını istiyorlar. Demba Ba ile o özlem ve bekleyiş sona erdi fakat bu sefer büyük bir fark var. Önceden Pascal ile Disco’ya giden Beşiktaşlılar artık tribünlerde Demba Ba’nın gollerini tekbir getirerek kutluyor.

 

Senegal’de Doğmadı ama Senegal Kültüründen Hiç Uzak Kalmadı

Demba Ba, ait olduğu topraklarda değil, Fransa’nın başkenti Paris’te dünyaya geldi. Taraftarları üç maçta kendine hayran bırakan Demba Ba’nın hayatının büyük bir bölümünü geçirdiği kasaba da bir bakış ile hayran olacağınız bir yer. Normandiya’nın kuzey bölgesinde yer alan balıkçı kasabası Saint-Valery-en-Caux, 29 yaşındaki yıldızın yetiştiği yer. Demba Ba her ne kadar Fransa’da doğup büyüse de yaşamını “Fransa’da büyümüş olmama rağmen Senegal’de çocukların yetiştirildiği gibi büyütüldüm ve kültürüme yabancı yetişmedim, bu sebeple sürekli Senegal’de yaşıyor gibi hissettim” diyerek özetliyor.

SROBYBP6935527Hayatı Reddedilmekle Geçen Bir Futbolcu

Demba Ba kariyeri boyunca reddedildiği kadar umarız özel hayatında da reddedilmemiştir. Çünkü bu kadar fazlası özgüvende onarılamaz yaralar açar. Çok erken yaşta futbola başlayan Demba Ba ilk reddini 2004 yılında Lyon altyapısından yedi. Aynı yıl bu kez Auxerre’in kapısını çaldı Ba ailesi. Günümüzün “doğuştan golcü” lakaplı yıldızını onlar da yeterli bulmadı. Kuzeyli olan Ba, Manş’ı aşıp İngiltere’ye gitti, Sırasıyla Barnsley, Watford, Swansea, Gilingham ona kapıyı gösterdi. Hatta Barnsley macerası yüzünden bir otelde rehin olarak tutuldu. Ta ki onu İngiltere’ye gönderen Menajer Demba Ba’nın kulüp tarafından karşılanmayan ekstralarını ödeyene dek. Dönüş yolculuğu için Ba şunları söylüyor “Otelden çıktıktan sonra birkaç gün tek besin kaynağımız ekmek ve su oldu”

İngiltere Olmayınca Adres Tekrar Fransa

İngiltere macerasını otelde rehin kaldıktan sonra noktalama kararı aldı ve yolunu tekrar Fransa olarak belirledi. Kariyerini şekillendirecek Hoffenheim transferi öncesi Fransa’da Rouen, Belçika’da Mouscron takımlarında oynadı. 2007 yılında geldiği Hoffenheim’de artık gerçek Ba ortaya çıkıyordu. Müslüman oluşu henüz manşetlere taşınmasa da o dinin gerekliliklerini sonuna kadar yerine getiriyordu. Bunların arasında her sabah kalkıp sabah namazını camide kılmak da vardı. Demba Ba bunun sebebi olarak yalnızlığın hiçbir zaman iyi bir şey olmadığını gösteriyor. Almanya’da Bundesliga’ya çıkışına yardım ettiği Hoffenheim’da 97 maçta 37 gol atmış olsa da onu yeni reddedilişler bekliyordu. Demba Ba’nın müthiş fiziği sakatlıklar sebebiyle darbe görmüştü ve önce Stuttgart’ın sonra da Stoke City’nin sağlık taramasını geçemedi. Muhtemelen o zor günlerde de en büyük desteği sıkıca sarıldığı İslam dini olmuştur çünkü Demba Ba verdiği bir röportajda “Kız kardeşimin ölümü beni çok sarstı, böyle zamanlarda dine bağlı olmanın ve büyük bir aile olmanın faydasını çok gördüm.” diyordu.

demba1Demba Ba Modası Adaya Sıçrarsa

Almanya’da oynadığı sırada kırılan ayağı yüzünden herkesin uzak durduğu Demba Ba’ya West Ham kulübü kucak açtı ve onu hayaline, İngiltere’ye getiren kulüp oldu. İngiltere’de de hayat tarzını değiştirmedi Ba! Hala kazandığı paranın büyük bir kısmını Senegal’e gönderiyor ve attığı golleri ibadete çevirip secdeye yatarak kutluyordu. Bir sonraki durağı Newcastle oldu Demba Ba’nın ve burada vatandaşı Cisse ile birlikte forvet hattını “Müslüman Kardeşler” haline çevirdi. Burada da yine sorular vardı onun hakkında ama o takımın toplam attığı golün yarısını atabilecek kadar yetenekliydi. Demba Ba’nın Newcastle sonrası durağı Chelsea oldu ve o bu transferi “Kariyerimin başlangıcı Chelsea” diye yorumluyordu. Chelsea’de de elinden geleni yaptı ve artık Beşiktaş’ta. Belki kariyerinin başlangıcı dediği Chelsea kadar büyük bir kulüpte değil ama onu bu kadar büyük seven başka taraftar da olmamıştır, olmayacaktır.

Hazırlayan: Cem Pelister

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play