Berlin’in ‘Gezi Park’ı da inşaattan kurtuldu

Salı, 27 Mayıs 2014 18:46

Avrupa Parlamentosu seçimleri aşırı sağa kayış ekseninde tartışma yaratırken, Berlin’deki oylamadan bir park için de ‘özgürlük’ kararı çıktı. Berlinli seçmenler, AP seçimleri için sandık başına gittiklerinde, belediyenin inşaat yapmayı düşündüğü Tempelhof Parkı’nın geleceği için de oy verdi; inşaat projesi yüzde oranında ‘hayır‘ oyuyla tarihe gömüldü.

Naziler inşa etmişti

Nazi döneminde Berlin’in tam merkezinde havaalanı olarak inşa edilen Tempelhof, Soğuk Savaş’ta da Berlin hava köprüsünün bir ayağına ev sahipliği yapması dolayısıyla simgeleşmişti. 300 hektarlık büyüklüğüyle New York’taki Central Park’la neredeyse aynı büyüklükte olan alan, 2010′da kent parkına dönüştürülmüş; Berlinlilerin sık sık kullandığı kamusal alanlardan biri haline gelmişti.

185 binden fazla imza toplandı

Parka 4 bin 700 konutun yanı sıra dükkanları da kapsayan bir inşaat ‘kondurma‘ projesiyse, Berlin Senatosu tarafından geçen yıl gündeme getirildi. Ancak çevrede yaşayanlar başta olmak üzere çok sayıda Berlinli karşı çıkınca bir kampanya başlatıldı; ve 185 binden fazla imza toplanınca da, Alman yasaları gereği proje referanduma sunuldu.

‘Mesele kentin geleceğiyle ilgili’

İşte o referandumda, Berlin seçmeninin yüzde 65′i ‘inşaata hayır, parka evet oyu’ verdi. Berlin’in Sosyal Demokrat Belediye Başkanı Klaus Wowereit, sonuçların açıklanmasının ardından yenilgiyi kabul ederek, “Bu, gerçekten de net bir mağlubiyet. Vatandaşlar her şeyin olduğu gibi kalmasına karar verdi. Biz de bunu yapacağız” dedi. Wowereit’in, “Mesele bir inşaat projesinin başarısız olmasıyle değil, bu kentin geleceğiyle ilgili” demesi dikkat çekti.

Kaynak: Diken