Berlin’de kilise, sinagog ve cami aynı çatı altında bir araya geliyor: İşte “House of One”

Pazar, 8 Haziran 2014 13:38

Berlin’de üç semavi dinin liderleri tek bir ibadethane altında birleşiyor. Protestan bir papaz, bir haham ve bir imamın ortak hayali olan tek ibadethane dünyada üç dini bir araya getiren ilk yapı olacak. 4 yıl içinde açıklaması planlanan “House of One”‘ın tüm yapım masrafları bağışlarla finanse ediliyor.

“House of One” üç tek tanrılı dinin mensupları için ibadet yeri olarak yapılacak ancak aynı zamanda herkese de açık olacak. House of One bir çatı altında hem kilise, hem sinagog, hem de cami olacak.

ibadethane-04

 

“Berlin yaraların ve mucizelerin kentidir. Berlin Yahudilerin yok edilmesine karar verilen şehirdir. Şimdi ise üç dinin aynı çatı altında birleştiği şehir oluyor” diyen Haham Tovia Ben-Chorin projenin başında olan üç dini liderden biri.

House of One fikiri ilk defa 2009 yılında Müzeler Adasında arkeogların 1350 ylında Berlin’in en eski kilisesinin kalıntılarına rastlaması ile ortaya atıldı.

Papaz Gregor Hohberg Kuehn ise House of One’ı şöyle anlatıyor “Geleceğe bakan ve vizyoner bir bina inşaa etme konusunda çok çabuk fikir birliğine vardık. Berlin, Berlin duvarının barış ile yıkıldığı şehir.” diyor ve Berlin’de farklı inanışların bir arada yaşadığını, çok dinli Berlin’in, üç dinin tek bir ibadethanede toplanması için ideal bir şehir olduğunu söylüyor.

House of One’ın Müslüman lideri İmam Kadir Sancı ise projenin farklı dinler ve kültürler arası dialoğu teşvik edeceğini, Müslümanlara karşı gelişen menfi önyargıları ortadan kaldıracağını söylüyor ve ekliyor “Bizim yaptığımız aslında yeni değil. Osmanlı döneminde Sultan Abdülhamit Hıristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar’ın aynı çatı altında kendilerine has şekillerde ibadet edebilecekleri Darü’l Aceze’de üç ibadethane yaptırmıştır. Bu konuda başka örnekler de vardır. Bizim girişimimizde yeni olan üç dinin birlikte hareket ederek, eşit haklara sahip olarak ortak bir mekan yaptırmaya karar vermiş olmamızdır. Müslüman partner olmayı DİTİB gibi arzulayan başka kurumlar da oldu. Neticede böyle önemli bir sorumluluğu üstlenmek kültürlerarası diyalog alanında tecrübemiz de dikkate alınmış olsa gerek bize nasip oldu. Tabii ki bu fikre karşı çıkanlar da olacaktır. Ama biz yaşayarak, yaşatarak insanlara örnek olacağız. Bunu başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

Dini liderlerin sembolik tuğlaları bir araya getirmesi ile projenin yapımı için para toplama kampanyası başladı. Projenin destekçileri 43,5 milyon euro toplamayı hedefliyor. Berlin’in merkezindeki Müze Adası’na yapılacak. House of One için house-of-one.org sitesinden online bağış yapılabiliyor.