Berlin’de günün konusu: Minik Türk Mars yolunda!

Pazartesi, 20 Mayıs 2013 11:16

mars2f703fa7cBerlin’de yaşayan Mert, üstün zekâsıyla görenleri kendine hayran bırakıyor. Hayalinin İngiliz fizikçi Hawking ile çalışmak olduğunu söyleyen Mert, 2030’daki Mars Misyonu’na katılacak.

Almanya’nın başkenti Berlin’de yaşayan Mert Açıkel (11) üstün zekâsıyla günün konusu oldu. Die Welt ve Berliner Morgenpost gibi saygın gazetelerin yer verdiği Mert, şimdiden Berlin Teknik Üniversitesi ve Humboldt Üniversitesi’nde düzenlenen bazı derslere katılıyor.

Berlin’in Reinickendorf bölgesinde yaşayan küçük çocuk, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Başkanı Charles Bolden’dan 2030′da düzenlenecek Mars Misyonu’na katılma teklifi aldı.

Okumayı 4′ünde söktü

Okuma, yazma ve hesap yapmayı dört yaşındayken öğrenen Mert, ilkokula başladıktan sadece dört hafta sonra ikinci sınıfa atladı. Berlin Teknik Üniversitesi’ndeki Gıda Kimyası bölümünde üniversite öğrencileriyle birlikte derslere katılan Mert, bir dahaki yıl, bir sınıf daha atlayarak yedinci sınıftan dokuzuncu sınıfa geçeceğini açıkladı. Berlin Humboldt Üniversitesi’nde de matematik dersi alan küçük çocuk, üniversitedeki ilk sözlü sınavını da başarıyla tamamladı. Mert, “Sınavım kötü geçmedi. Öğretmenler derste öğretmedikleri bir şeyi sormuyor.” dedi.

IQ’su 162′ymiş

En büyük hayali İngiliz fizikçi ve evrenbilimci Stephen Hawking ile çalışmak olan küçük dâhi sadece 9 yaşındayken Hawking’in ‘Ceviz Kabuğundaki Evren’ kitabını okuduktan sonra ona hayran olduğunu söyledi. IQ’su 162 olan Mert, Alman Genç Satranç Şampiyonası’na hazırlanıyor. Mert, haftada iki kez obua ve piyano dersi alırken bir kez de yüzmeye gidiyor.