Berkin Elvan’ın ölümü ardından başlayan eylemler dış basında

Çarşamba, 12 Mart 2014 12:37

Gezi eylemlerinde gaz kapsülü ile yaralanıp 269 gün boyunca komada kalmasının ardından dün hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümünü protesto için Türkiye çapında yapılan eylemler dış basında da yer buldu.

The Guardian gazetesi Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ın “Benim oğlumu Allah almadı, benim oğlumu benden Tayyip Erdoğan aldı” sözlerine yer verdi. Gazete, Gezi eylemerindeki polis şiddetine dikkati çekti. Guardian ayrıca İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun Twitter’dan yaptığı tazziye mesajında ‘kayıp’ kelimesini kullanmasına verilen tepkilere de değindi. Sosyala medyada çok sayıda kişinin mesaja ‘Biz Berkin’i ‘kaybetmedik, siz öldürdünüz’ şekilinde tepki gösterdiğini yazdı. Guardian ayrıca İnsan Hakları İzleme örgütü sözcüsünün “Berkin Elvan vakası Türkiye’nin polis şiddeti ve cezasız kalmaları sicilinin bir sembolü oldu. Bu dehşete yönelik taşan bu dev öfke aynı zamanda hükümetin Berkin Elvan’ın ölümüne ve genel olarak bu konudaki sessizliğine de karşı.” sözlerine de yer verdi.

The Times gazetesi de Berkin Elvan’ın annesinin “Benim oğlumu Allah almadı, benim oğlumu benden Tayyip Erdoğan aldı” sözlerinin Erdoğan’ın “polis destan yazdı” söylerine bir gönderme oldunu yazdı.

Financial Times gazetesi ‘Geçen yılki gösterilerin hedefinde olan Başbakan Erdoğan bugüne kadar protestocuların ölümleriyle ilgili özür dilemeyi reddetti. Muhaliflerini öfkelendirdi ama kendisi ve müttefikleri dış destekli darbe girişimi olarak tanımladıkları eylemlere polisin verdiği karşılığı ‘kahramanca’ diye tanımladı.’ dedi.

The Independent gazetesi Berkin Elvan’ın öldüğünün duyurulmasının hemen ardından karışıklığıntırmandığını yazdı. Independent Berkin’in başından vurulmasıyla ilgili birkaç polisin sorgudan geçirildiğini ancak kimseye dava açılmadığını belirtti.

CNN haberi ‘Berkin’in hayatını kaybetmesinden sonra Türkiye’nin en büyük kentinin sokaklarında yas ve öfke patlak verdi’ şeklinde duyururken ‘öfke büyük ölçüde Başbakan Erdoğan’a yönelik’ denildi. CNN yolsuzluk iddialarını hatırlatırken , ‘Erdoğan Aralık 2013’ten beri siyasi savunmada’ yorumu yapıldı.

Time dergisi ‘Komadaki genç ölünce Türkiye’deki protestolar patlak verdi’ başlıklı haberinde ‘Elvan’ın ölümünden sonra protestocular tekrar sokağa çıktı ve güvenlik güçleriyle çatışma yaşandı’ denildi.