“Ben ilaç dedim, Bakan para dedi” Kanser hastası Dilek konuştu

Pazartesi, 15 Nisan 2013 09:30

130415_dilek.hmediumÇevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın verdiği parayı ağlayarak iade eden kanser hastası Dilek Özçelik’in ilaçları Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilecek.

Çaresiz olduğu için yardım istediğini belirten Özçelik, “Ben ‘ilaç’ dedim, o ‘para’ dedi. Bakan Erdoğan Bayraktar’dan yardım istemiyorum” dedi.

Edirne Valisi Hasan Duruer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın verdiği parayı reddeden kanser hastası Dilek Özçelik’i makamında kabul etti.

Yanlış anlaşılma olduğunu savunan Vali Duruer, “Sayın Bakanımız bana hadiseye üzüldüğünü ifade etti. Biz devlet olarak kimsesizlerin kimsesi, çaresizlerin çaresiyiz. Hastalığının tedavisi konusunda her konuda yardım edeceğiz” dedi.

Trakya Üniversitesi’nde okuyan Dilek Özçelik ise kendisine 3 hafta önce lenf kanseri teşhis konduğunu anlattı.

‘BEN İLAÇ DEDİM, O PARA DEDİ’
Kanser olduğu için bazı ilaçları yurtdışından getirttirmek zorunda kaldığı için Bakan Bayraktar’dan yardım istediğini ifade eden Özçelik, şöyle konuştu: “Ailece çok zor günler geçiriyoruz. Ben ve benim gibi insanlar mevki ve makam sahibi değiliz. Haliyle bazı şeylere çok kolay ulaşamıyoruz. Bakan Bey’i şans eseri gördüm. Kendisinin 1-2 dakika beni dinlemesini istedim. Ben ‘ilaç’ dedim. O ‘para’ dedi.”

Özçelik, “Sadece kendim için yardım istemiştim ama bugün anladım ki, birçok kanser hastasının bu ilaçlara ihtiyacı var. Ben mevki ve makam sahibi değilim ama insanım. Benim de değer yargılarım var. Şu hayatta en değer verdiğim şeylerden biride minnet duygusudur” diye konuştu.

‘ELİNİZ CEBİNİZE DEĞİL VİCDANINIZA GİTSİN’
Bayraktar’dan yardım istemediğini dile getiren Özçelik, “Bakanımız yaptığı davranışın bilincine varmış ki, üzüntüsünü dile getirmiş. Ben Sayın Bayraktar’dan değil Sağlık Bakanımızdan yardım bekliyorum. Ama Sayın Bayraktar Bey’in yardımını istemiyorum. Tüm mevki ve statü sahibi olan inanlar için şunu söylüyorum. İnsanlar çaresiz oldukları için yardım istiyorlar. Boyun eğiyorlar. Yanınıza yardım amaçlı bir insan geldiğinde eliniz cebinize değil de vicdanınıza gitsin” dedi.

Kendisine 3 hafta önce teşhis konduğunu fakat hastanede eylül ayından bu yana sürekli gereksiz yere bekleme yaşadıklarını anlatan Özçelik, aylar sonra verilen randevu ve sonuçlarla erken teşhis koymanın mümkün olmayacağını belirtti.

”Her yerde bir dayınız olacak” diyen Özçelik, tedavi sürecinin zorluklarına dikkat çekerek, “Kanserde erken teşhis önemli diyorlar. Yapılan tahlillerin sonuçlarını beklerken aylar geçiyor. Araya hatır gönül, ‘Dayı’ girince süreç hızlı işliyor. Aylarca değil de, bir kaç gün içinde işleriniz bitiyor. Ben şimdiden çok yoruldum. Annem ve babam için bu mücadelemi veriyorum. Ben yetkililerden en azından kanser hastalarının randevu ve tahlil sonuçlarının hızlı çıkması için, erken teşhis konulması için bir yardım etmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

Hastanede yer olmadığı için Hematoloji servisi yerine başka bir serviste yatış yapacağını ifade eden Özçelik, bu sürecin kendisi ve diğer kanser hastaları için çok zor olduğunu sözlerine ekledi.

SAĞLIK BAKANLIĞI DEVREDE
Öte yandan, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Dilek Özçelik’in ilaçlarının bakanlık tarafından temin edileceğini ifade etti.