Belediyelerin yeni trendi: Demir yığını spor parkları

Pazartesi, 28 Kasım 2016 15:25

Hazırlayan: Barış Çunguroğlu

Her sabah bu parkların önünden geçerken belediyenin kurduğu aletleri kullanan ve yürüyüş yapan insanların sayısı gittikçe arttığını görüyorum.
Fakat dikkatimi çeken sporunu yapan bu insanlara caddeden geçen araçlardaki vatandaşın gülerek ve alay eder gibi bakmaları. Eminim oradaki her insan bu durumdan da rahatsızdır.
Sporu sağlık için yapmanın mutluluğunu, o sporu yaparken döktükleri her bir damla ter de hisseden bu örnek insanlara gülen ve alay edenler, bir gün ellerinden tutulup, hareket etmesi gerekli kişiler durumuna düşeceklerini de unutmamalı.
Genç, yaşlı, kadın, erkek, çocuk demeden sağlıklı yaşamın hayatın dönemeci olduğu bilincine varmış bu insanların giderek çoğalması, onların gülünecek bir iş yapmadıklarının da ayrı bir kanıtıdır. Sağlıklı yaşama gönül verenler ve sporu sağlıkları için yapanlar bence en doğru yoldadır.
Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir konu daha var ki başımıza büyük dertler açabilir. Parklarda yetişkinleri görüyoruz, iyi güzel tamam da, hepimizin bildiği gibi o parkları en çok kullanan tabi ki çocuklar.
Çocuklar bu aletleri bir oyun aracı olarak görüyorlar ve gerçekten tehlikeli hareketler de yapabiliyorlar. Bu çocukların dalgın olduklarını, ani karar verip birden hareket ettiklerini düşündüğümüzde o ağır metallerden yenilen bir darbe ile çocukların ciddi yaralanması kaçınılamaz olabilir. Bu tür kazaların yaşandığını da çok defa duydum.

Bu durum önlenemez mi peki?

Çok da güzel önlenir. Birincisi, belediyelerin çocukların park alanlarına bu aletleri yapmaması en büyük önlem olur. Bu basit önlemi almak büyük bir faciayı engelleyebilir kanaatindeyim. İkincisi ise insanların hareketleri gelişi güzel yapması yani hangi hareketin neye faydası var veya ne kadar yapılmasını belirten yazı ve uyarılar eklenmesi de şart.
Bu makinelerin üstüne çıkıp hareketi yapıyorsun iyi güzel de, neye nereye iyi geldiğini bilmediğin hareketi neden yaparsın be güzel kardeşim…

Tabi onlar da haklı.. Başı boş aletler gerçekten insanlara sporu sevdirmek amaçlı mı yoksa belediyelerin boş alanı zorunlu doldurma isteği mi! Çünkü bir proje yapıyorsan insanları bilgilendirmelisin ve yaptığın projeye sahip çıkmalısın ki o aletlere değer verilsin! Lakin, nerede o aletleri görsem üstünde yazılar mı dersin, kırık parçalar mı, paslanmış hareket etmeyen aletler mi… Var da var! Güzel bir şey yapalım derken görüntü kirliliğine sebep oluyorsanız bu iş olmamış demektir.
Arkasını takip etmeyecekseniz çevreyi metalle neden doldurduğunuza da anlam vermiş değilim. Zaten her yer beton. Bari çocuklara yeşillik bir alan bırakın.

Saygılar,

Barış Çunguroğlu

Uluslararası Türk Eğitmeni