“Belediyelerde taşeronlaştırma modern köleliktir”

Çarşamba, 5 Mart 2014 18:59

Seçmen Sohbetleri Ankara’daki yayınları ile devam ediyor. Google Türkiye ve Dipnot.tv işbirliği ile gerçekleştirilen yayınlara Halkların Demokratik Partisi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Salman Kaya ve Songül Erol Abdil oldu.

Belediyecilik anlayışı olarak taşeronlaşmaya değinen Salman Kaya “Belediyelerde taşeronlaşma modern köleliktir. Biz bunu kaldıracağız. Yasal zorunluluklar vardır, belediyelerde yüzde 70 taşeron işçi çalıştırma gibi. Biz onu kooperatifler kanalı ile ya da şirketler kanalı ile aşmak zorundayız. Ve o belediyelerde çalışan taşeronlaşmış işçilerin kesinlikle sendikal haklara kavuşmasını savunuyoruz. İşçiler için modern köleliği yok etmedikten sonra bizim sosyal anlayışa sahip bir belediyecilikten söz etmemiz mümkün değildir” şeklinde konuştu.

Daha çok HDP’nin genel siyaseti üzerine konuşulurken Salman Kaya CHP ile ittifak iddialarına dair, “Bizler CHP’ye ittifak yapmak için gittik. Ancak onlar bizlere ‘bizimle birlikte gözükmeyin, biz de sizinle birlikte gözükmeyelim, ama oylarınızı bize verin’ dedi. Bizim İstanbul’da mesela yüzde 10 oy potansiyelimiz var. Dolayısı ile bizimle birlikte gözükmeyin diyenler meseleye ırkçı ve tekçi anlayışla baktıkları için, sosyal demokrat anlayışlar bakmadıkları için bizimle ittifak yapsalardı Mansur Yavaş’ı Ankara’ya aday olarak dayatmazlardı” dedi.

HDP Adayları kentin yönetimi için ilçelerde ve mahallelerde halk meclisleri kuracaklarını belirterek belediyeden hizmet taleplerinin buradan iletileceğini hatta bir kısım kararların da burada alınacağını söyledi.