Bekir Bozdağ’dan mahkemenin Twitter kararına tepki

Çarşamba, 26 Mart 2014 17:13

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, partisinin Seçim İrtibat Bürosu’nu ziyareti sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ankara 15. İdare Mahkemesi’nin Twitter kararını değerlendiren Bozdağ şunları söyledi:

Şimdi şu anda TİB’in yaptığı mahkeme kararlarını uygulamaktır. İdare Mahkemesinin gerekçesini işin doğrusu merak ediyorum. Mahkeme kararlarını uygulayan bir idari işlemin Anayasa ‘ya aykırılığını nasıl değerlendirmiş onu gerekçesinde göreceğiz.

Şu anda bildiğim kadarıyla Twitter’in avukatları temsilcileri TİB ile görüşmeleri yapıyorlar. O görüşmeler ne aşamaya geldi bilmiyorum. Twitter, Türkiye mahkeme kararlarına ve Türkiye’nin kanunlarına uyacağını söylediği takdirde zaten bir sorun kalmaz. Yani Twitter’da yasaklama söz konusu değil. Olan şey mahkeme kararını uygulamaktan ibarettir.

Bildiğiniz gibi Twitter Türkiye ‘nin mahkemelerinin verdiği kararlar kendisine tebliğ edilmesine rağmen gereğini yerine getirmedi. Türk mahkemelerinin kararlarını yok saydı. Bunun üzerine de TİB mahkeme kararlarının gereğini yerine getirdi.