Bekir Bozdağ: Cemaatle aramızda sorun çıkması için uğraşanlar var

Perşembe, 15 Ağustos 2013 11:22

bozdagBaşbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, hükümet ile Fethullah Gülen Cemaati arasında ‘muhabbet’in sürdüğünü söyledi.

Bozdağ, Radikal’e yaptığı değerlendirmede, “Aramızdaki muhabbette bir azalma yok. Muhabbet olmasaydı Sayın Başbakanımız Türkçe Olimpiyatları finallerine gider miydi? Neredeyse bütün bakanlar finallere gitti. Yurtdışında gittiğimiz ülkelerde okulları ziyaret ediyoruz” dedi.

Hükümet ile Gülen Cemaati (Hizmet Hareketi) arasındaki ‘muhabbet’i bozma gayreti içinde olanlar bulunduğunu ve bu kişileri bildiklerini söyleyen Bekir Bozdağ, “AK Parti ile Hizmet arasında sorun oluşsun diye samimi gayret içinde olan kişi ve çevreler var. Bunların yaptığı abesle iştigaldir. Beyhude gayret içindeler. AK Parti de cemaat de fitne ateşi yakmak isteyenleri çok iyi tanır. Bunların niyet ve amaçlarını da biliyoruz” diye konuştu.

AK Parti’nin Gülen Cemaati’nin toplumdaki desteğini öğrenmek için anket yaptırdığı iddialarını da kesin bir dille yalanlayan Bozdağ, ”Bu da pek çok iftiradan bir tanesi. Seçimler yaklaştıkça bu yöndeki tezviratların artacağını tahmin ediyorum” değerlendirmesinde bulundu. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, gündemin diğer konularına ilişkin görüşlerini de açıkladı:

ERGENEKON İNTİKAM DEĞİL, CEZA DAVASIDIR: Ergenekon davasında cezalar ‘az – çok’ diyenler hangi delillerle konuşuyorlar? Bu davanın en büyük talihsizliği gazete haberlerine göre davanın konuşuluyor olmasıdır. Bu dava kurgulama, siyasi dava olarak gösterilmek istendi. Bu siyasi bir dava değil, ceza davasıdır. Bu davayı siyasallaştıranlar da siyasi dava olarak göstermek isteyenlerdir. Davanın ‘rövanş, intikam’ için açıldığını söylemek iftiradır. Hiçbir şey olmadığı halde verilmiş bir tutuklama kararı da yoktur. Bunu savunanlar aklımızla alay ediyorlar. Belirli delillerle açılmış bir dava var. Ahkâm kesenlerin çoğu iddianameyi bile okumamıştır.

BU AVUKATLARA NASIL İZİN VERİLDİ: Benim gördüğüm fotoğraf şu: İP’li bazı avukatlar, radikal sol grupların avukatları, ulusalcı çevreler bu davayı fikri tabanları için zemin yaptılar. Yargılama sürecinde mahkemeye hakaret yaptılar, ideolojik kaygılarını mahkemeye yansıttılar. Avukatlara sanıklar tarafından neden müdahale edilmediği anlaşılır gibi değil. Bu avukatlar, mahkemeye küfredeceklerine ikna çalışması yapsalardı daha faydalı olurlardı.

GENEL AFFI MUHALEFET UYDURUYOR: PKK ve Ergenekon – Balyoz tutukluları için genel af çıkarılacağı iddiası doğru değil. Gündemimizde yok. Seçimler yaklaşırken toplumu rahatsız edecek şeyler muhalefet tarafından piyasaya sürülüyor. Muhalefet kendi uydurduğu yalana daha sonra kendisi muhalefet ediyor.

HABERAL ADAY OLURSA OSMANLI TOKADI YER: Darbe teşebbüsü iddiasıyla yargılanıp mahkûm olanların siyasi aktörlüğe soyunmaları doğru değil. Millet iradesiyle iktidara gelen bir partiye karşı millet iradesi dışında çözüm aramak en başta millete saygısızlıktır. Sayın Haberal’ın milletvekili adayı gösterilmesinin millet iradesine saygısızlık olduğunu önceden söylemiştim. (Haberal yeni bir siyasi hareketin öncüsü olursa) milli irade bunu taşımaz. Millet vakti gelince Osmanlı tokadını vurur.