“Bedelini ağır ödeteceğiz” Erdoğan Reyhanlı’ya neden gitmediğini de açıkladı

Pazar, 26 Mayıs 2013 11:19

250520131506183701330Başbakan Erdoğan bugün, 51 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıların ardından Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gitti, halka hitap etti. Erdoğan, ”Suriye’den gelenler kardeşlerimizdir, fitne sokmak isteyenlere asla prim vermeyin” dedi.

Erdoğan patlamadan hemen sonra Reyhanlı’ya gitmesinin istismar edilebileceğini de söyledi, ”Sizi devlet olarak yalnız bırakmadık, bırakmayacağız” mesajını verdi.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesine gelen Erdoğan, burada halka hitap etti.

Erdoğan, Reyhanlı halkına seslenerek, “Ensar olacağız, bu fitne, bu fesada asla prim vermeyeceğiz” dedi.

Erdoğan, “Reyhanlı’da sizin şu anda içinde bulunduğunuz birliğinizin, beraberliğinizin, dirliğinizin devamını sözden istiyorum. Türkiye güçlü bir ülkedir, hiç endişe etmeyin bugünler gelip geçer ve geçecek inşallah en kısa zamanda ben inanıyorum ki Suriye’deki muhalif güçler bu diktatörü indirecekler. Bu yakındır” diye konuştu.

Erdoğan, “Başbakan olarak buraya olayın olduğu anda gelmiş olmam, bazı malum çevreler tarafından farklı olarak da değerlendirilebilirdi. Bu işin istismarcıları var. Bu istismarcılara ne siz fırsat verin ne biz fırsat verelim” dedi.

“İstismar örgütlerine prim vermeyin”

Başbakan, “Biz sizi ne hükümet olarak ne devlet olarak yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz ve bırakmayacağız. Sadece benim sizden ricam şudur: Bu tür istismar örgütlerine, bizim aramıza fitne sokmak isteyenlere asla prim vermeyin” diye konuştu.

Erdoğan, Reyhanlılara seslenerek, “Suriye’den buraya gelmiş kardeşlerim, sizin kardeşlerinizdir. Bu kardeşlerimize asla buralardan çıkmaları için olumsuz şeyler söylemeyin. Ben inanıyorum ki benim Reyhanlılı kardeşlerim asla bunu yapmazlar. Ancak insana saygıyı bilmeyenler bunu yaparlar” dedi.

Erdoğan, bombalı saldırılarda zarara uğrayan Reyhanlı esnafının zararlarının giderildiğini belirterek, “İşkur’dan tüm kardeşlerimize yönelik, başlattığımız bir süreç var. İşsiz olan kardeşlerimiz buraya müracaat etmek suretiyle buradan da gerekli olan desteklerini 3 ay süreyle alacaklardır” diye konuştu.

Güvenlik önlemleri en üst düzeydeydi

Reyhanlı’da Türk bayrakları ile karşılanan Başbakan Erdoğan, güvenliğin en üst seviyede tutulduğu ziyaretinde STK’larla da biraraya geldi. Ardından da acılı ailelere taziye ziyaretinde bulundu.

Erdoğan’ın ziyareti sırasında özel harekatçılar, 200′e yakın Başbakanlık koruması, çevre illerden takviye edilen çevik kuvvet ekipleri ilçede gün boyu görev yaptı. Başbakanın halka sesleneceği alana girenler, basın mensupları ve protokol davetlileri de kurulan mobil x-ray cihazı ile arandı.

Meydanı dürbünlü keskin nişancilar kadar elektronık gözler de takip etti. Havadan da kontrol vardı.

Başbakan yanında 5 bakanı ile geldi ilçeye. O kürsüde iken kendisini dinleyen acılı bir anne vardı. Patlamanin simgesi Döne Erboz’un kızı Hatice Erboz, elinde saldırıda kaybettiği kızı ve kardeşinin fotoğrafı ile kalabalığın arasındaydı.

Evlerine taziye ziyaretinde bulundu

Erdoğan’ın ikinci durağı Reyhanlı Kaymakamlığı oldu. STK’larla bir araya geldi Başbakan onları dinledi. Yapılması gerekenleri anlattı. Ardından saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine taziye ziyareti gerçekleştirdi. Saldırılarda kızını ve torununu kaybeden Döne Kuvvet, Başbakan Erdoğan’ın kendilerini ziyareti sırasında hiç konuşmadığını ifade ederek, “Onu karşımda görünce boğazım düğümlendi. Allah razı olsun, beni saymış, evime gelmiş. Allah onları eksik etmesin. Onlar olmazsa halimiz perişan olur” diye konuştu.

Patlamalarda kızını kaybeden Hatice Erboz ise, “Suçluların en kısa zamanda yakalanmasını istedik. O da ‘bunu yapacağımıza emin olun’ dedi. Dua okuttu. Sağolsunlar, evimize geldikleri için teşekkür ettik. Hiç bir talepte de bulunmadık. Sadece şehrimizde huzur istediğimizi ifade ettik. Biz yandık, başkaları yanmasın istedik, bunun için de gereğinin yapılacağını söyledi” şeklinde konuştu.

Bu arada Erdoğan, taziye ziyaretleri sırasında ilçedeki Suriye ve Türk vatandaşlarının sevgi gösterileriyle karşılandı. Vatandaşlar Türk Bayrağı ve Özgür Suriye Ordusu’nun bayrakları ile Erdoğan’a tezahürratta bulundu.

Erdoğan, taziye ziyaretlerinin ardından helikopterle Hatay’daki Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gitti. Başbakan Erdoğan, burada Reyhanlı’daki patlamalarda yaralanarak tedavi gören yaralıları ziyaret etti. Başbakan Erdoğan “geçmiş olsun” ziyaretinin ardından karayoluyla Hatay Havaalanı’na geçti. Başbakan Erdoğan’ın uçakla İstanbul’a hareket ettiği öğrenildi.

“Bedelini ağır ödeteceğiz”

Başbakan Erdoğan, şehirden ayrılırken Reyhanlı’daki temaslarını Anadolu Ajansı ve TRT’ye değerlendirdi. Olayın sonrası ve öncesinde Reyhanlı üzerinde ciddi spekülasyonların, istismara yönelik çok ciddi adımların atıldığını belirten Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu tabii Suriye’deki gelişmelerin uzantılarıydı. Buna da Türkiye’de özellikle aşırı uçlar payanda oldu, gerekli desteği verdiler. Bunu da zaten şu ana kadar istihbari bilgilerle bizler gördük. Ardından 11′inde olan hadise bunun uzantısıydı. Biliyorsunuz bu olay, Suriye organizeli ama uzantıları ülkemizde, ülkemizdeki uzantıları bu işin aktif rolünü oynadı. Ama işin yönetimi Suriye tarafından, onun da belgeleri, bilgileri şu anda elimizde mevcut ve süreç devam ettikçe yargıda bunlar daha da netleşecek ve bunları da en kısa zamanda öyle zannediyorum ki bunlar deşifre olur, ortaya çıkar.”

Ziyarette hükümete ve devlete olan güvenin tam olduğunu gördüğünü söyleyen Erdoğan, ölenlerin ailelerine ve yaralananlara verilen desteği anlattı ve ilk etapta 7,5 trilylon gönderdiklerini söyledi. Erdoğan, “Hepsi olur, geçer ama bir gerçek var ki biz bu işin arkasındayız, takipçisiyiz, sonuna kadar bu işi kovalayacağız. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunların kaynaklarına şu anda nüfuz etme gayreti içindeyiz. Ona göre de bunun bedelini kendilerine ağır ödeteceğiz. Ben tekrar şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, ailelerine sabırlar diliyorum. Milletimizin birliğine, beraberliğine kast edenler emellerine kavuşamayacaklardır bunu da açıkça söylüyorum.”