Bebekler konuşmayı ne zaman deşifre ediyor?

Salı, 26 Şubat 2013 12:04

image1Bilim insanları bebeklerin konuşmayı düşünüldüğünden daha erken deşifre ettiğini söyledi. Yeni yapılan bir araştırmada üç ay erken doğan bir bebeğin konuşmadaki farklı heceleri tanıdığı ortaya çıktı.

Fransa’nın Amiens kentinde bulunan Picardie Üniversitesi’nden Prof. Fabrice Wallois insan beyninin gelişiminin erken döneminde ses veya küçük sesler arasındaki farkı deşifre etmeye başladığını söyledi. Wallois’e göre bebek beyninde doğmadan üç ay önce bile insan sesini deşifre edecek sinir fonksiyonlarının kurulduğunu belirtti.

Yeni doğan bir çocuk heceleri ayırt edebiliyor ve insan sesini tanıyabiliyor. Ama daha doğmamış bir bebek beynindeki hücrelerdeki süreç henüz açıklığa kavuşmadı.

Prof. Wallois ve arkadaşları güçlü yayılmayan tarayıcılar kullanarak 28 veya 32 hafta sonra doğan 12 uyuyan prematüre bebeği inceledi. Ses tanıma kayıtlarının incelenmesinden sonra prematüre beyinlerin heceler arasındaki farkı algıladığı ortaya çıktı. Uzmanlar beynin dille ilgili bölümünün doğmadan en az üç ay öncesine kadar tam olarak şekillendiğini savunuyor.

Prof. Wallois “Yetişkin dil ağına benzer birçok nokta gözlemledik” dedi. Araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı.

GAZETEPORT

Tags