“Bazı komşu ülkeler çökebilir” Angelina Jolie Suriye krizini değerlendirdi

Salı, 3 Eylül 2013 13:36

3113dab4-9001-47f6-b2b4-dcad8e0cf12cBirleşmiş Milletler’in en popüler ismi Angelina Jolie, Suriye’ye müdahalenin arefesinde ortaya çıktı. Suriye’deki krizin ciddi bir mülteci sorunu yaratacağını söyleyen Jolie’nin bir de tespiti oldu:

“Bu durum Suriye’nin bazı komşularını çökme noktasına getirir.”

RAKAMLAR MİLYONLARI AŞTI

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), bir yıl önce 230 bin olan Suriyeli mülteci sayısının 2 milyonu açtığını duyurdu.

BM, Suriye’deki iç savaş nedeniyle 4.2 milyon insanın da, ülke içerisinde evlerini terk etmek zorunda kaldığını belirtti.

“Suriye bu yüzyılın büyük trajedisi haline geldi” diyen BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, tek teselli verici şeyin sığınmacıların hayatlarını kurtaran ve onları ağırlayan komşu ülkelerin gösterdiği insanlık olduğunu söyledi.

ULUSLARARASI DESTEK ŞART

Suriyeli 2 milyon mülteciyi barındıran ülkelerin, sığınmacıların yüzde 97′sini ağırladıklarını ve altyapıları, ekonomileri ve toplumları için büyük bir yükü kabullendiklerini dile getiren Guterres, “Komşu ülkeler bu krizle başa çıkmak için acil olarak geniş kapsamlı bir uluslararası desteğe ihtiyaç duymaktadır” dedi.

‘DÜNYA TRAJİK OLARAK AYRIŞIYOR’

BMMYK Özel Temsilcisi Angelina Jolie de, dünyanın Suriye’deki krizin sona erdirilmesi konusunda trajik olarak ayrıştığını söyledi.

Hollywoodlu yıldız Jolie, “Durum kötüleşmeye devam ederse, sığınmacıların sayısı artacak ve bu durum bazı komşu ülkeleri çökme noktasına getirebilir” dedi.

BM verilerine göre, Ağustos ayı sonu itibariyle Irak 168 bin, Mısır 110 bin, Ürdün 515 bin, Lübnan 716 bin ve Türkiye 460 bin Suriyeli sığınmacıyı misafir ediyor.

BM’nin açıklamasında her gün 5 bin Suriyelinin ülkelerini terk ettiği de hatırlatıldı.