Bayrampaşa’nın gururu Türkiye’nin onuru Arda Turan

Cumartesi, 24 Mayıs 2014 11:21

Dünyada futbola gönül veren, az da olsa ayağı topa değmiş herkesin hayalidir Avrupa kupalarını kaldırmak. Bu hayale Türkiye’deki futbol kulüpleri uzun zamandır erişemese de bir milli futbolcumuz ulaşmayı başardı. Atletico Madrid forması ile milli oyuncumuz Arda Turan, bir yıl önce Avrupa Ligi ile İspanya Kral Kupası’nı kaldırdı, bu yıl ise Real Madrid ve Barcelona’nın koyduğu ambargoyu delip lig şampiyonluğunu kazandı. Sadece Bayrampaşa’nın değil tüm Türkiye’nin gururu olan Arda Turan’ın başarısını, bu günlere nasıl geldiğini ve daha bundan sonra neler başarabileceğini Türkiye’nin önde gelen spor yazarları Dipnot Tablet’e değerlendirdi.

Mehmet Demirkol

Arda kendi ifadesiyle bu işin; futbolculuğun yüzde 30 yetenek yüzde 70 çalışma ile başarılabileceğini söylüyor. Türk sporcusunun ikna olamadığı bir konudur bu; yeteneğin her şeye yeteceğini düşünür. Ama İspanya’ya gitti mi, özellikle Diego Simeone doğru teknik direktör doğru takım doğru kulübe denk gelerek Arda buna ikna oldu, önemli olan bu. Türk sporcusunun kolay kolay ikna olamadığı bir gerçeği hazmetti.

Okay Karacan

Türk futbolunda kendi ligindeki rakiplerinin bile maçlarını izlemeyen futbolcular varken; Arda Galatasaray’da oynadığı dönemde en çok İspanya Ligi maçlarını izlerdi. Aslında kendi meslek grubunun en üst düzey performans verilen yerlerine bakardı, onlardan etkilenirdi ve orada olmanın heyecanını duyardı. Dolayısıyla bir anlamda neden ilham alıyorsanız, neyi istiyorsanız Allah da size onu veriyor, bunu böyle söyleyebilirim herhalde. Barcelona ve ya Real Madrid’e gitmiş olsaydı, gelişimini tamamlamış bir başka gelişim seviyesi arayan oyuncuların arasında tam anlamıyla kendisini gösteremeyebilirdi.

Ali Ece

Arda Turan’ı daha 14-15 yaşındayken izleme mutluluğuna erişmiş insanlardan biriyim. Şehremini Lisesi’nin bahçesinde futbol oynarken hep sürekli zaten Şampiyonlar Ligi’nde oynadığının hayalini kurarak oynardı. Galatasaray’ı çok seviyordu Arda ancak gönlünün bir tarafında da mutlaka Avrupa’nın kaliteli bir takımında oynamak, Şampiyonlar Ligi’nde başarılı olmak vardı. Şampiyonlar Ligi’nde finale kadar yükselmesi; İspanya’da Atletico Madrid gibi bütçesi Real Madrid ve Barcelona’ya göre dar, borcu çok bir takımın o iki takımı da geçmesi; 10 yıl sonra ilk kez Real Madrid ve Barcelona dışında bir takımın şampiyon olması, bu şampiyonlukta Arda Turan’ın rol alması aslında Arda’nın da hayallerinin ötesini başardığını işaret ediyor.

Yorumların tamamını okumak için Dipnot Tablet dergiyi hemen ücretsiz olarak indirin.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN