Bayraktar: Soruşturmadaki imar planları Başbakan’ın talimatıyla yapıldı. Başbakan da istifa etmeli

Çarşamba, 25 Aralık 2013 13:28

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa etti. Bayraktar NTV’de yaptığı açıklamada ‘Başbakan’ın istifa etmesi gerekir’ dedi.

Erdoğan Bayraktar, milletvekilliği ve bakanlıktan istifa ettiğini açıkladı. Bayraktar’ın açıklamalarının tam metni şöyle:

Ben müsaadenizle basın açıklaması şeklinde çok kısa bazı ifadelerde bulunmak istiyorum. 17 Aralık tarihinde yapılan operasyon dosyasında şahsımı rencide edecek veya izah edemeyeceğim hiçbir husus yok. Ancak Sayın Başbakan’ın istediği Bakanla çalışmak veya istediği bakanı görevden almak en tabi hakkıdır ve yetkisidir. Fakat rüşvet  ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyonu yayınlayınız şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Etmiyorum çünkü, soruşturma dosyasında var olan ve yasalara uygun olarak onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan’ın talimatıyla yapılmıştır. Bu minval üzere bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğimi açıklıyorum. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için sayın Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletime saygılar sunuyorum.

Bakan Bayraktar’ın bu sözleri üzerine NTV sunucusu “Sayın Bayraktar ‘tarafıma baskı yapılıyor’ sözlerinizi biraz açabilir misiniz” diye sorunca Bayraktar’dan şu açıklama geldi:

Bugün bize hükümetin gönderdiği bir istifa metni ve bir tane de deklerasyon metni… Yani ben tabiki de partimi rahatlatmak isterim. Ama böyle bir durumda bu işin yanlış olduğunu ifade ediyorum ve hayırlı olsun diyorum.