“Başvuruyu biz yaptık, TİB mahkeme kararını 4 gün geç uyguladı” Baykal’ın avukatından açıklama

Perşembe, 27 Mart 2014 12:14

CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal’la ilgili internete düşen yeni bir ses kaydı, kaset tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Resmi bir açıklama beklediğini ifade eden Deniz Baykal ise “Bu Türkiye’de hukuk meselesidir, demokrasinin siyasetin ahlakın meselesidir. Bunların gereği mutlaka yapılmalıdır” diye konuştu.

Erdoğan, Baykal’ın sözleri üzerine “Ey Baykal, sana yazıklar olsun. Seni CD, kaset ile genel başkanlıktan indiren bu adamın şu andaki yalanlarına uyuyorsun. Eğer böyle bir tezgahın içerisinde Tayyip Erdoğan olsaydı, anayasa tartışmalarında yarım saat içerisinde senin bu görüntülerini sosyal medyadan kaldırır mıydı?” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili bu kez de Deniz Baykal’ın avukatı Muzaffer Yılmaz’dan yazılı bir açıklama geldi. Açıklamada, Başbakan Erdoğan’ın görüntüleri kaldırdığı iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Avukat Muzaffer Yılmaz, görüntülerin kaldırılması için mahkemeye kendilerinin başvurduğunu dile getirdi. Yılmaz, mahkemece kaldırma kararı alınmasına rağmen uygulanmasının geciktirildiğini ve karardan 4 gün sonra Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) söz konusu kararı uyguladığını anlattı.

Montaj kasede ilişkin, Baykal’ın başvurusu üzerine, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 7 Mayıs 2010′da “erişimin engellenmesi” kararı aldığını belirten Yılmaz, mahkeme kararının aynı gün Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) gönderilmesine rağmen, kararın geciktirilerek 11 Mayıs 2010′da uygulandığının, TİB tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirildiğini ileri sürdü.