Başlat tuşu Windows 8.1 ile geri döndü!

Perşembe, 27 Haziran 2013 13:03

Microsoft, Windows 8’i sunmasının üzerinden bir yıl geçmeden, yeni arayüzü Windows 8.1’in önizleme sürümünü tanıttı.

Build Windows Developers konferasında sunulan Windows 8.1, bir önceki versiyonunun tüketicilerde neden olduğu hayal kırıklığını ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Microsoft, arayüzün bedava güncellemesinin 2013 sonunda sunulacağını açıkladı. Tüketiciler, henüz belirlenmeyen tarihe kadar arayüzün beta versiyonunu indirip deneyebilecek. Windows 8.1’in en büyük özelliği, Başlat Tuşu’nu geri getirmesi.

1Ekranın sol alt köşesinde yer alacak olan tuşa bastığınız zaman, menüye değil, ancak arayüzün kendisine, yani başlangıç ekranına gidiyorsunuz. Burada tüm uygulamalarınıza ve diğer işlemlere erişim sağlıyorsunuz. Microsoft, Başlat Tuşu’nun yanı sıra, ‘Boot to Desktop’ yani ‘Masaüstünde Başlatma’ seçeneği mevcut. Bu tuşa tıkladığınızda bilgisayarınız başlangıç ekranına değil, masaüstü ekranıyla açılacak.

Windows 8.1, kullanıcıya göre ayarlar yapma imkanını artırıyor. Yeni arayüzde başlangıç ekranının arka planını bir renk kaydırma aracı yardımıyla yeni renklere boyayabileceksiniz. Arka planı kişisel bir fotoğrafınızla değiştirebileceğiniz gibi, ekran kilidinde fotoğraflarınızın yer alacağı bir slayt gösterisi yerleştirebilirsiniz.

Windows 8.1’de, başlangıç ekranındaki kutuların ölçülerini ayarlamak adına daha fazla seçeneğiniz olacak. Böylece, bir ekran büyüdüğünde sunduğu bilgi miktarı da artacak. Örneğin, hava durumu uygulamasının ekranını büyütürseniz, günlük hava durumunun yanı sıra yarınki hava durumunu da görebileceksiniz.

4Windows 8.1, dokunmatik ekran olmadan da kullanımı kolaylaştırmayı hedefliyor. Farenizi ekranın kenarlarında beklettiğiniz zaman, tüm uygulama sayfasına veya belli bir uygulamaya geri dönecek şekilde düzenleme yapabiliyorsunuz. Çoklu ekran desteği sayesinde de uygulamaları tüm monitörlere yerleştirebiliyor veya masaüstünü uygulamalarla yan yana kullanabiliyorsunuz.

Tags