Cüneyt Özdemir’in dinlenilmesine Basın Konseyi’nden tepki

Perşembe, 25 Haziran 2015 17:06

Basın Konseyi, Kanal D Ana Haber Anchorman’i, Gazeteci-Yazar Cüneyt Özdemir’in gece yarısı özel telefonundan aranıp, gizlice kayıt yapılması ve bu kaydın internette yayınlanmasına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, “Gazeteciler açık insanlardır, şeffaftır, dinlenmesine gerek yoktur” dedi.

Konseyden yapılan açıklamada, “Gazetecilerin izlenmesi, izinsiz olarak ses kayıtlarının alınması ve yayılması Türk Ceza Kanunu’nun 134. Maddesi olan haberleşmenin gizliliğini ihlal suçunu oluşturduğu gibi; açık, şeffaf ve özgür düşünen gazetecilerin, baskı altına alınmak suretiyle görevlerini yapmalarını engellemektedir.

Bir gazetecinin gece yarısı ve sadece yakınları tarafından bilinen özel telefonundan aranması da gazetecilerin izlendiğinin apaçık göstergesidir. Bu durum aynı zamanda, gazeteciler açısından bir tehdit de oluşturmaktadır.

Cüneyt Özdemir’e yönelik bu haksız ve hukuksuz davranışı reddediyor, bu eylemi yapanların biran önce hukuk karşısına çıkarılmasını ve gerekli cezai işlemlerin yapılmasını istiyoruz.” denildi.