Başbakan’ın diplomasi hakkındaki iddiaya rektör yanıt verdi

Cuma, 25 Nisan 2014 10:53

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasıyla ilgili Marmara Üniversitesi’nden yapılan açıklamanın ardından MHP’li Yusuf Halaçoğlu diplomayla ilgili yeni bir iddia ortaya attı.

Halaçoğlu, Erdoğan’ın mezuniyet tarihinin 1981 olduğunu ve üniversitenin Temmuz 1982′de kurulduğunu hatırlattı. Halaçoğlu ayrıca mezuniyet belgesini paylaşarak diplomada imzaların eksik olduğunu öne sürdü.

24167177

Bu iddiaya yanıtı Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül verdi. Gül’ün yaptığı yazılı açıklamada şöyle:

“Sayın Başbakanımız, T.C. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ticari Bilimler Fakültesi’nden 1980-1981 öğretim yılı Şubat döneminde mezun olmuştur. Kendisine, isteği üzerine 3 Nisan 1981 tarihinde geçici mezuniyet belgesi verilmiştir. Marmara Üniversitesi kurulmadan önce, Sultanahmet’teki İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı olarak Aksaray’da 4 yıllık İktisadi ve Ticari Bilimler Yüksekokulu vardı. Daha sonra bu yüksekokul Ticari Bilimler Fakültesi oldu. 1983 yılında Marmara Üniversitesi, mevcut olan İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ile bağlı fakülte ve yüksek okullar bünyesi üzerine kuruldu. Kurucu rektörümüz de sayın Prof. Dr. Orhan Oğuz’dur. Dolayısıyla, sayın Yusuf Halaçoğlu’nun kamuoyuna açıkladığı bilgiler doğru değildir.”