Başbakan’ın ABD ziyaretinde tarihe geçen görüntü

Cuma, 17 Mayıs 2013 10:38

BASBAKAN ERDOGAN ABD'DEBaşbakan Erdoğan, bu ziyarette bir başka sürpriz de yaparak Kürt açılımı ve Suriye konularında kritik görevleri bulunan MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı da heyetine dahil etti.

ABD ziyaretinin sürprizi MİT müsteşarı Hakan Fidan’ın da Beyaz Saray’a gelen başbakan heyetinde bulunmasıydı. Vatan gazetesinden İlhan Tanır’ın haberine göre; Washington’da ABD yönetimine yakın bazı kaynakların yaptığı değerlendirmelere göre, Fidan’ın bu gezide bulunmasının en önemli nedeni, Suriye ile ilgili dosyalardı. Ayrıca Reyhanlı’daki patlamalar sonucu gözaltına alınan şüpheliler ile ilgili kimlerin ve neden sorumlu oldukları noktasında bulguların da Beyaz Saray’da en yüksek düzeyde sunuldu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsüne hafta başında Reyhanlı şüphelilerin tutuklanması ile ilgili sorduğu soruya ”değerlendirmek için daha erken” demesi gözlerden kaçmamıştı.

Bilindiği gibi, Başbakan’ın resmi dış gezilerinde Genelkurmay 2. Başkanı kendisine eşlik ediyordu. Hakan Fidan’ın, Erdoğan’ın ekibinde yer alarak Beyaz Saray’a girmesinin yanı sıra Genelkurmay 2. Başkanı’nın yerine Başbakan’ın yanında bulunması da bir ilk olma özelliği taşıyor.

Suriye konusunda yine Washington kaynaklarının söylediklerine göre Türkiye tarafının son zamanlarda iddia ettiği kimyasal silahların Suriyeliler üzerinde kullanıldığı iddialarını da görüşüldüğü sanılıyor. Geçen hafta Türk basınına yansıyan bazı haberlere göre Ankara Adli Tıp’ta bazı Suriyeliler üzerinde ilk testler sonucu bazı kimyasal silah bulgularına ulaşıldığı haberleri yansımıştı.

Diğer yandan Amerikalı taraf da Suriye konusunda bazı zor sorular sordu. Bu soruların başında ise, Washington’daki eski bir yönetim görevlisinin aktardığına göre, El Kaide bağlantılı El Nusra savaşçıları veya diğer başka cihadist elementlerin Türkiye üzerinden Suriye’ye sızmaları geldi. Bütün bu istihbari konulardan dolayı da, bir MiT müsteşarı tarihte ilk kez Beyaz Saray’da boy göstermiş oldu.

BASBAKAN ERDOGAN ABD'DE