Başbakan’ın 1915 Taziyesi Ne Anlama Geliyor?

Pazartesi, 28 Nisan 2014 10:53

Türkiye Cumhuriyeti’nde Ermeni Soykırımı iddiaları ve 24 Nisan ile ilgili bir ilk yaşandı. Bir tabu kısmen de olsa yıkıldı. Başbakan Erdoğan 1915 olayları ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama Başbakanlık resmi sitesinde tam 9 dilde yayınlandı. Yine ilk kez Ermeniler için açıklamalarda taziye ifadeleri yer aldı. Başbakan Erdoğan mesajında “20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermeniler‘in huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz” dedi. Ayrıca açıklamada Osmanlı vatandaşı herkes gibi acı çekildiği, ortak tarih komisyonu kurulduğu ve arşivlerin açıldığı da vurgulandı. Peki bu açıklama ne anlama geliyor?

Rober Koptaş – Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

rober_twitter_550_JPG_1258_0234Başbakan‘ın bu açıklaması benim için sürpriz oldu. Özellikle son aylarda Başbakan’ın sergilediği tutumdan dolayı beklenmedik bir açıklama oldu. Ermeni meselesi ile ilgili genel tutum devletin bu meseleyi konuşmaması gündeme getirmemesi üzerine kuruluydu. Bu açıklama bizim 1915’i yeniden gündeme getirmemiz açısından çok önemli. Açıklama genel olarak olumlu gözüküyor ama satır aralarında olumsuz değerlendirmeler var. Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti‘nde resmi bir yetkilinin yaptığı en yapıcı, en ileri açıklama olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bugüne kadar yapılan açıklamalar yok hükmündeydi. Yapılan açıklamaların hepsi negatifti. Yapılan açıklamaların hepsi ölümleri yok sayan türdeydi. Bu açıklamada eski türden açıklamalarının izi yok. Başbakan’ın yaptığı açıklamayı değerli de bulmak gerekiyor. Ama her daim şerhler de koymak gerekir. Samimiyeti sorgulanabilir zamanlaması sorgulanabilir. Ben de sorgulamak isterim bunları. Ders kitaplarına bakalım Ermeniler‘in başına neler geldiği ile ilgili neler söyleniyor. Bu söylemlere baktığımız zaman hala ihanet söyleminin, hala arkadan vuran Ermeniler söyleminin devam ettiğini görüyoruz. Başbakan Erdoğan’ın taziye açıklaması değerli ama yarın yapılacak başka bir açıklama ile değersizleştirilebilir. Bu açıklamaların altının doldurulması gerekiyor. Türkiye 99 yıldır bu alanda negatif bir tavır içindeyken bir mektupla her şeyin değişeceğini, yerlerinden yurtlarından edilmiş insanların bu açıklamadan sonra Türkiye’ye karşı sevgiyle dolu olacağını söylemek de biraz insafsız olur.

Prof. Dr. Ümit Özdağ

artist_74857AK Parti hükümetinin Ermeni meselesinde de “ezber bozarak” Erivan ile Azerbaycan’ı küstürmek pahasına girdiği müzakere süreci başarısız olunca, 2015 yaklaşırken Başbakan Erdoğan’ın içinde olduğu yeni arayışa girdi. İlk sonucu 23 Nisan 2014’de Ermenilere tehcirin yıldönümü vesilesi ile örtülü özür dilenmesi ile ortaya çıktı. Zihin dünyasında İttihat ve Terakki ile PKK’yı bir tutan bir dış işleri bakanının “Ermeni soykırımını biz yapmadık, İttihatçılar yaptı” demesi hiçte zor değildir. Bu yaklaşımın Türkiye’nin Ermeni sözde soykırım iddialarına yönelik politikasına adım adım hakim olduğu görülmektedir.

Erdoğan, Türklerin acılarını Osmanlı kavramı içine gömer yanına Kürt ve Arap diyerek önemsizleştirirken, (tabii ki Kürt aşiretleri de Ermeni saldırılarından nasiplerini almışlardır. Ancak Ermenilerin saldırılarının esas hedefi silahlı Kürt aşiretleri değil, erkekleri askere gitmiş olan yerleşik Türkler olmuştur.) Ermenileri bir millet olarak ön plana çıkarmıştır. Mektupta Türklere yönelik katliamlar için Ermenilerin duyması gereken üzüntü ve dilemesi gereken özür konusunda en ufak bir ima yoktur. Bu mektup kapsamlı ve Ermeni tezlerini etkisiz hale getirmeyi planlayan bir stratejinin parçası değil, Kıbrıs’ta ve PKK ile müzakerelerde olduğu gibi 2014-2015 sürecinde verilecek üç temel tavizin Ermeni ayağının göstergesidir. Heybeliada Ruhban Okulu yakında açılacak. PKK ile müzakereler ilerliyor. Ermenistan süreci dün yapılan açıklamadan sonra görüldü ki ilerliyor. Kıbrıs konusunda Annan Planı ile toprak vermeye hazır olduğunu gösteren (Ege’de 2004’de Yunan işgaline giren Türk adalarından hiç bahsetmiyorum) AKP Hükümeti, Yunan-Rum direnişinden dolayı 2004’de veremediğini 2015’de fazlası ile vermeye hazırlanıyor.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ İNDİRMEK İÇİN 

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN