Başbakan’ın 1915 açıklamasına dünya basının tepkisi

Çarşamba, 23 Nisan 2014 18:58

Reuters haber ajansı, açıklamayı “beklenmedik” olarak tanımladı. “Türkiye tarihinde 1915 ile ilgili ilk kez gönül alıcı bir dil kullanıldı, ilk defa bir Türk lider böyle konuştu” dedi. Basbakan’ın açıklamasında ‘soykırım’ tanımının kullanılmamasına dikkat çekildi. Haberde de bu tanım ‘iddiası’ şekilinde kullanıldı. Açıklamada ‘konu etnik ve dini ayrımcılık üzerinden tartışılmalı’ duruşunun da Türkiye’nin geçmişten bu yana süregelen duruşu olduğu belirtildi.

Associated Press açıklamada geçen ‘ortak acımız’ ifadesini öne çıkardı. Yine beklenmedik olduğunu vurguladı. Açıklamanın 9 dilde yayınlandığına değinildi.

Almanya’nın uluslararası haber ajansı Deutche Welle’de de ‘ilk defa bir Türk lider 1. dünya savaşında ölen Ermeniler için taziye mesajı verdi’ dedi.

Ermenistan’dan ise henüz resmi bir tepki gelmezken, Ermenistan basını açıklamayı benzer bir şekilde aktardı. Armenia Today haber portalı Ermenice tam metni yayınladı. Haber sitesi, Türk basının Obama’nın daha önce “Meds Yeghern” yani Ermenice ‘büyük kırım’ anlamına gelen tanımı kullanmış olduğuna yer verdiğini belirtti.