Başbakan: Eyy TÜSİAD ananastan neden rahatsız değilsin

Cuma, 24 Ocak 2014 16:20

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ankara İl Başkan Adayları Tanıtım toplantısında konuştu.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Bu ülkede malum bir medya birliği vardı. Emir ve talimat alarak milletin değil, kendi sahibi olduklarının gözetiminde haber yapıyorlardı. Malum medya 11 yıllık süreçte gücünü yitirdi, artık milleti inandıramıyorlar.Manşetlerin, haberlerin, köşe yazılarını çözdünüz, milletim artık anlıyor dilini çözdü. Malum medya milli irade üzerinde etkisini yitirdi. Son bir gayretle demokrasiye saldırıyorlar. Eski günlerdeki gibi böyle yapamıyorlar. Milli iradeye şimdi söz geçiremiyorlar, siyaset sahasında varlık gösteremiyorlar. Bu kapalı spor salonundan Türkiye’ye sesleniyorum:

Dün TÜSİAD Başkanı çıkıyor, olduğundan çok farklı bir Türkiye çizmeye çalışıyor. HSYK kanun teklifinden büyük rahatsızlık duyuyorlarmış. Senin rahatsızlık duyduğun ne? Neden rahatsızlık duyduğunu gelip de Adalet Bakanıyla veya hükümetiyle görüştün mü? Nedir diye sordun mu? Yok. Maaşlı memurlarınız var yanınızda onların lafınla mı hareket ediyorsunuz. İşinize geleni barındırır, işinize gelmeyeni kapıya koyarsınız.

“EYY TÜSİAD ANANAS’TAN NEDEN RAHATSIZ DEĞİLSİN”

Eyy TÜSİAD ananas meselesinden neden rahatsız değilsin. Paralel devletten rahatsızlığınız neden yok niye? Çünkü bazılarının işi tıkır tıkır işliyor. Ananaslar gelip gidiyor. Bu bildiğiniz ananas değil anlıyorsunuz. Ananas bunun kod adıdır kod.
Rafineriyi alırken rahatsız değilsin, cezalar kesilirken neden rahatsız değilsin?

“TÜSİAD MİLLETİN YANINDA DURMADI”

Biz sadece bağımsız yargı demiyoruz, bağımsız ve tarafsız yargı diyoruz. TÜSİAD kusura bakmasın, milletin yanında hiç durmadılar. İş dünyasının üzerindeki baskıları biz kaldırdık, kaldırıyoruz. Bunlardan bazıları bizzat bana söylediler, bunların arasında 1’e 5 kazandık sizin döneminizde dediler . 20 milyar dolarlık sermayeyi siz mi getirdiniz bu ülkeye? Üyelerinin çoğunun küresel ortaklıkları var. Türkiye’yi güvenli liman gördükleri için geldiler. Bu TÜSİAD bu ülkede hiç samimi davranmadı.

“OY VERMEZSEN VERME”

Yeri geldiğinde şunu bile söylediler; Biz kazandık ama Oyumuz başka yere dediler. Oy vermezsen verme bize milletimiz yeter. Ana muhalefetin lobisini yaptığı bunlar, bunlarla çalışıyorlar. Bundan sonra susmayacağız, yeri gelince teşhir edeceğiz. AK Parti’ye karşı bu kadar açık tavır koyanlar bilsinler ki biz de artık aynı tavrı koyacağız. Samimi, dürüst her işinizde yanındayız ama yanlışınız da yanınızda bulamayacaksınız

“ZAMANI GELDİ Mİ AÇIKLARIZ”

Devlette paralel yapının, TÜSİAD’ın içinde olanları bizzat şahsıma söylediği ifadeler vardır. İmkanlarını nerelere götürdüklerini kendileri bize şahsıma açıklamıştır. Zamanı geldi mi onu da açıklarız söyleyeyim. Kalkıp da TÜSİAD’ın Başkanı küresel sermaye gelmez ifadesi kullanamaz. Bu cümleyi kullanıyorsa bu vatana ihanettir. Sen hangi yüzle bu idarenin bakanlarını TÜSİAD’a davet edeceksin, bizimle her hangi bir işini görmeye geleceksin hangi yüzle?

“CEVABINI ALACAKSIN”

Sen küresel sermeye gelmez ifadesini kullanarak kendi hükümetini tehdit ediyorsun öyle mi? O zaman cevabını alacaksın. Biz bu makamlara TÜSİAD’la gelmedik. TÜSİAD’a rağmen milli iradeyi savunmaya devam edeceğiz. Medyaya, sermaye gruplarına değil milletimize kulak verdiğimiz için başardık.