Başbakan Erdoğan’ın ‘fahri doktora’sı geri alındı! Gerekçe: Gezi Parkı

Salı, 16 Temmuz 2013 17:28

fft64_mf1549058Suriye Halep Üniversitesi, Başbakan Erdoğan’a 2009 yılında verdiği fahri doktora’yı geri çektiğini açıkladı.

Üniversite tarafından açıklana çekilme gerekçesi ise “Suriye halkına karşı kurduğu komplolar” ve “Türk protestoculara yönelik keyfi uygulamaları”.

Halep Üniversitesi’nde dün yapılan senato toplantısında konuşan rektörü Dr. Kadr el Urfalı, kararın “Suriye üniversitelerinin senatoları ile ülkenin içindeki ve dışındaki akademisyenlerin, öğrencilerin ve kamuoyunun geri kalanının baskıları sonucu” alındığı belirtildi.

DAVA AÇILMASI DA GÜNDEMDE
AFP haber ajansında da yer bulan haberde, Dr. el Urfalı’nın, “Bu doktorayı asıl hak eden iki ülke halkları arasındaki dostane ilişkileri güçlendirme arzularını dile getirmeyi sürdüren olan Türk halkıdır” sözleri aktarıldı.

Halep Üniversitesi Senatosu ayrıca hukuk profesörlerinden ve uzmanlardan oluşan bir komite kurulmasını ve “ulusal ekonomiye zarar vermek, ekonomik tesisleri, doğal kaynakları ve kültürel mirası soymak” suçlamalarıyla Erdoğan’a davalar açılmasını gündeme aldı.
Habere göre, senato üyeleri Erdoğan’ın “Suriye halkına yönelik etik dışı ve insani olmayan uygulamalarını” da kınadı.