Başbakan Erdoğan’dan muhalefete ‘anayasa’ çağrısı

Perşembe, 11 Temmuz 2013 09:01

basbakan_konusma_11072013_0341_480p_wmp4Ankara’da Memur-Sen’in düzenlediği iftar yemeğine katılan Başbakan Erdoğan, Mısır’daki askeri darbeye ilişkin, “Biz askeri darbelerden çok çektik, Mısırlı kardeşlerimiz çekmesin” dedi. Erdoğan, yeni anayasa çalışmalarına da değindi ve muhalefete mutabakata varılan maddelerin Meclis’ten geçirilmesi çağrısında bulundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Memur-Sen’in düzenlediği iftar yemeğine katıldı.

İftar yemeği sonrası bir konuşma yapan Erdoğan, ağırlıklı olarak Mısır’daki askeri darbe ve yeni anayasa çalışmalarına değindi.

Uluslararası toplumun ülkede yaşananlara sessiz kaldığını kaydeden Erdoğan, “Biz askeri darbelerden çok çektik, Mısırlı kardeşlerimiz çeksin istemiyoruz” diye konuştu.

Erdoğan, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Mısır’da ülkenin başına genelkurmay başkanının atadığı kişi cumhurbaşkanı. Onları oraya Mısır halkı mı getirdi? Hayır. Kim getirdi? darbeyi yapanlar, darbeciler.

Biz bu ülkede darbecilerden çok çektik. Mısırlı kardeşlerimizin de aynı şekilde çekmesini istemiyoruz. Derdimiz bu. Biz şunu biliyoruz ki, yeryüzünde Allah’tan başka galip yoktur.

Şu anda başta Türkiye olmak üzere birkaç istisna dışında, uluslararası toplum, Mısır’daki darbeye bırakın karşı çıkmayı, buna darbe bile diyemedi.

Kimisinde çıkar hesapları, kimisinde para pul ilişkilerini görüyorsunuz. Ama kimse ileri demokrasi mücadelesini sahiplenmiyor.

Mısır’da ‘benim oyum nerede’ diyen insanlara katliam yapanları dünya görmüyor. Dünya çıkarlar adına susuyor, dünya konjonktür adına susuyor.

İşte Türkiye’de ana muhalefet partisi kendi içinde birbirine giriyor. Bazıları ‘aynı şey burada da olabilir’ diyor. Başındaki diyor ki; ‘biz de darbeye karşıyız ama…’ demokraside amalar olmaz, demokraside halkın iradesi olur, halkın iradesine saygı olur.

Mısır’ın bu kaostan acilen çıkmasını arzuluyoruz. Mısır’da kaosu derinleştirecek adımların değil, bitirecek adımların atılmasını istiyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde darbeciler hayırla yad edilmemiştir, edilmeyecektir.

Bizim ülkemizde de darbecileri hayırla yad edenleri gördünüz mü? İlk zamanlarda şak şakçılar çıkar yaşa varol der. Ancak aradan yıllar geçtikten sonra lanet okumaya başlarlar. Bilirsiniz ki bunları bekleyen akıbet budur.

Emrindeki silahlı güçlerle iktidar erkini ele geçirdiğini zannedenler, er ya da geç halklarının ya da tarihin önünde yargılanacak ve mahkum olacaklardır.”

MUHALEFETE ‘ANAYASA’ ÇAĞRISI

Erdoğan, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili de muhalefete bir çağrıda bulundu. Şu ana kadar 48 maddede uzlaşma sağlandığını hatırlatan Erdoğan, “Gelin uzlaşma sağlanan maddeleri Meclis’ten geçirelim” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun, “İktidar partisi başkanlık sisteminden vazgeçsin oturup konuşuruz” dediğini hatırlatan Erdoğan, olayın başkanlık sistemi meselesi olmadığını söyledi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yarın önümüze şu gelebilir, diyebiliriz ki ‘Gelin, şu anda mutabakat sağlanan maddeler var değil mi Hadi yoğun bir çalışmanın içerisine girin. Tatil matil yapmayın’. Ben bunu arkadaşlarıma söylemeye kefilim. Söyleyeceğim, en az haftada 5 gün yoğun bir çalışmaya, öyle günde bir saat filan değil, yoğun bir çalışma. Nasıl bu ara Meclis başlıyor çalışmaya, gece yarısına kadar devam ediyorsa siz de başlayın çalışmaya günde en az 10-15 saat çalışın.

Bu yaz mevsimi içerisinde gelin şu anayasa işini halledin. Ben arkadaşlarıma bu noktada gerekeni söyleyeceğim. Diğer liderler de söylesin, genel başkanlar da söylesin, genel müdürler de söylesin. Görelim bakalım ne olacak Haydi atalım bu adımı. 48 tane mutabık kalınan madde var.

Bunu çıkarın 68′e, 78′e. Çıkaramıyorsanız 48. 48′i gelin hemen Meclis’ten geçirelim. Olağanüstü olarak Meclis’i toplayalım, madem 48′inde mutabıkız. Hemen süratle, bu 48 maddeyi süratle 1 hafta içinde Meclis’ten çıkarırız. Ne kadar samimi olduğumuzu veya olduğunuzu onu da ispat edelim.”

Erdoğan, bunun için 4 siyasi partinin tümünün bulunmasının gerekmediğini dile getirerek, “4′ü mutabık kaldığı için bunu söylüyorum, haydi gelin yapalım. Ama yok 4′ü gelmedi, Meclis’te bu işi görüşerek yapmaya muktedir olan partiler olarak gelin yapalım” diye konuştu.

Erdoğan, bugün yeni anayasa çalışmaları kapsamında liderler turu yapan TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile bir araya gelmişti.