Erdoğan: Arınç gerekli açıklamayı yaptı, gazla ilgili üzüntümü söyledim

Perşembe, 6 Haziran 2013 15:32

erdogan-grup2Tunus’ta temaslarda bulunan Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı eylemlerinde çevre duyarlılığı olan insanların iyi niyetinin kötüye kullanıldığını söyledi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın özür dilemesiyle ilgili olarak ise “Gerekli açıklamaları yaptı. Aşırı gazla ilgiliyse üzüntümüzü dile getirdik” dedi.

nBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Başbakanı Ali el-Urayyid ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan ve Tunus Başbakanı daha sonra soruları yanıtladı.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle;

“Çevre duyarlılığı olan insanların iyi niyetini kötüye kullanıyorlar. Son on yılda çok ağaç diktik. Taksim projemiz tarihi, çevreyi ve kültürü bir arada tutan bir projedir. Bu proje İstanbul’a çok güzel bir ortam oluşturacaktır. Orada AKM yerine büyük bir opera merkezi yapacağız. Vatandaşlarımız hep birlikte nezih bir ortamda gezme ve eğlenme fırsatı bulacaktır. Yıktığımız şeylerde daha modern tiyatro binası da yapacağız.

Yabancı eylemcilerle ilgili şu anda her şey hukuk müdahalesiyle yürüyor. 7 yabancıdan 6’sı savcılıktadır.

Vekilim ve yardımcım Bülent Arınç, gerekli olan şeyleri yapmıştır. Ne aldanan ne de aldatan olmayacağız siyaseti yürütüyoruz. Böyle bir yarışa sokmaya gerek yoktur, şunu alırsam bunu alırım şeklinde bir anlayışla devlet yönetilmez. Orada olmayan bir şeyin vaadini vermedik. Oradaki uygulamayı aslına dönüştürüyoruz.

Yardımcım gerekli açıklamaları yaptı. Kullanılan aşırı gazla alakalı üzüntümüzü dile gitirdik. Hiçbir hak, hukuk dışı yollarla aranmaz. ‘İstediğim yerde miting yaparım, yakarım, yıkarım’ derseniz buna izin vermeyiz.

Biz çoğunluğun azınlığa tahakkümüne karşıyız ama azınlığın çoğunluğuna tahakkümünü de kabul etmeyiz. İstanbul’un doğal güzelliğinin korunması gerekiyor.”