Başbakan Erdoğan: Polisi sadece görevini yaptı

Pazartesi, 24 Haziran 2013 11:54

erdogan_1Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı eylemleri sırasında polise karşı kampanya yürütüldüğünü savunarak, “Polisimiz hukukun içinde kalarak görevini başarıyla yerine getirmiştir. Adeta kahramanlık destanı yazmıştır” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Polis Akademisi Güvenlik Birimleri Fakültesi mezuniyet töreninde konuşma yaptı.

Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

Hükümet olarak özgürlük ve güvenlik dengesi konusunda büyük hassasiyet gösterdik. 30 yıldır devam eden terör sorununu artık çözüm aşamasına getirdik. Bu aşamaya, bu umut verici noktaya sadece güvenlik tedbirlerini artırarak değil, güvenlik ve özgürlük dengesini samimi şekilde gözeterek ulaştık. Daha çok yasaklayarak değil, daha çok kısıtlayarak değil, daha çok görmezlikten gelerek değil tam tersine özgürlükleri genişleterek, yolları açarak, gönülleri kazanarak bu güzel seviyeye gelebildik.

Türkiye’de güvenliğin, özgürlüklerin ve demokrasinin önüne geçtiği dönemler, inşallah geri gelmeyecek. Hiçbir sabotaj, hiç bir tahrik, hiçbir tuzak Türkiye’yi güvenlikçi politikaların egemen olduğu günlere geri döndüremez ve döndüremeyecek.

Gezi Parkı eylemleri polisimize karşı tertipli bir kampanyaya dönüştürüldü. Polisimiz hedef alındı. Ulusal, uluslararası medyanın hedefinde polis oldu. Polisimiz demokrasinin dışına çıkacak bir tavrın içinde olmadı. Hukukun içinde kalarak görevini başarıyla yerine getirmiştir. Polisimiz çok önemli demokrasi testinden başarıyla geçmiştir. Polisimiz bir başka ülkede yaşansa tahammül edilmeyecek saldırıya karşı koymuştur. Polisimiz adeta bir kahramanlık destanı yazmıştır. 48 saat görevini aç-susuz sürdürebilmek, sadece bizim polisimizin yapabileceği bir şeydir.

Demokrasinin standartlarını yükselten, bu kadar reform yapan bir hükümetin Başbakanı olarak şunu bütün kalbimle, bütün samimiyetimle ifade ediyorum: Biz ‘işkenceye sıfır tolerans’ diyen bir hükümetiz. Biz polisimizin olaylara müdahale, gözaltı, sorgulama kurallarını değiştiren demokratikleştiren bir hükümetiz. Polisimiz hata yaptığında bunu zaten açık yüreklilikle söyler, gereğini de yaparız. Ancak hiç kimsenin, kim olursa olsun ister milletvekili ister birileri, bizim polisimize küfretmeye hakaret etmeye hakkı yoktur.

Olaylar başladığı andan itibaren, polisimiz, son derece sabırlı, itidalli, tahammüllü davrandı. Her türlü medyayı, her türlü sosyal medya aracını kullanarak polisimize çok ağır saldırılar yapılmasına rağmen polisimiz soğukkanlılıktan asla taviz vermedi. Bir partinin milletvekili kameraların önünde polisimize çok ağır ifadeler kullanırken bile, polisimiz, vakarından ağırbaşlılığından asla geri adım atmadı.

Bize AB dersi verenler önce müktesabatını içereğini okusun.

Bu son olaylarda polisimiz, gerçekten kendisini bir başka ispat etmiştir. Haftalardır farklı yöntemlerle, farklı araçlarla, polisin, göstericilere şiddet uyguladığı iddia ediliyor. Göstericiler masum, sakin, çevre gönüllüsü, ağaç sevdalısı, çiçek, böcek, karanfil çocukları olarak gösterilirken, polisimiz şiddet yanlısı gösterilmek istendi. Oysa tablo bunun tam tersiydi. Polise şiddeti önümüzdeki günlerde görüntüleri ile paylaşacağız.

Polisimizi uluslararası ya da ulusal medyaya, Türkiye’nin hasmı çevrelere asla yıprattırmayacağız. Ben ve Hükümetim, polisimizi gönülden tebrik ediyoruz. Her kademedeki polis kardeşlerime haftalardır devam eden olaylarda, fedakarlıkla, vatanseverlikle mücadele verdikleri için şahsım, ülkem ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.