Başbakan Erdoğan Moğolistan’da! Cengiz Han’ın askerleri karşıladı!

Perşembe, 11 Nisan 2013 15:00

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Resmi temaslarda bulunmak üzere Moğolistan’a gelen Başbakan Erdoğan, Moğol mevkidaşı Altankhuyag tarafından Sukhbaatar Meydanı’nda resmi törenle karşılandı.

Başkent Ulanbatur’daki Sukhbaatar Meydanı’nda düzenlenen tören, iki ülkenin milli marşlarının seslendirilmesiyle başladı. Tören kıtasını selamlayan Erdoğan, meydandaki Cengiz Han Heykeli’ne çelenk koydu.

Tören kıtasında bulunan Cengiz Han’ın ordusunu temsil eden atlı ve süvari birlikler renkli görüntüler oluşturdu.

MOĞOLİSTAN ZİYARETİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kırgızistan gezisinin ardından Moğolistan’a geçti. Yarın buradan ayrılacak olan Erdoğan, ekonomik ve kültürel temaslarda bulunacak.

VİZELER KALDIRILDI
İlk temas ise vize için oldu. İmzalanan anlaşmayla Moğolistan ile vizeler kalktı.

ERDOĞAN’IN TSK AÇIKLAMASI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moğolistan Başbakanı Noroviin Altankhuyag ile ortak anlaşmaların imzalanmasının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Açıklamaların ardından yapılan soru cevap bölümünde PKK’nın çekilmesine dair soruya Erdoğan, “Burada yanlış anlaşılma var. TSK ve diğer güvenlik güçlerimiz, hepsi Cumhuriyet hükümetinin verdiği, vereceği kararlarla hareket eder. Eğer parlamentoyu ilgilendiren yanı varsa bu da parlamentodan çıkacak karardır. Şu anki süreçte bakanlar kurulumuzun alacağı kararla atılacak adımlar vardır. Bu TSK’nın yetkileri ile ilgili adımlardır. Yurtdışına yönelik ne gibi adımlar atması gerekeceğine dair bakanlar kurulu karar alır. Yurt içinde de valilerimize verilen yetkiler vardır”şeklinde cevap verdi.

TİKA’NIN YATIRIMLARINI ERDOĞAN AÇACAK
12 Nisan’da Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj ile de görüşecek Erdoğan, TİKA ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulanbator’da yapılan Ankara caddesinin açılışını yapacak.

Sonrasında ise Türk tarihi açısından önemli olan ve ilk Türkçe yazılı metinlerin olduğu Orhun Abidelerini ziyaret edecek ve TİKA’nın daha önce Karakurum’dan ile Orhun Abideleri müzesi arasında yaptığı 46 kilometrelik karayolunu inceleyecek Erdoğan ve beraberindeki heyet, 12 Nisan’da Türkiye’ye dönecek.

TÜRKİYE’NİN MOĞOLİSTAN’A YATIRIMLARI
İki ülke arasındaki ilişkiler özellikle 1994′ten beri burada varlığını devam ettiren Türk okulları, TİKA ve THY’nin katkılarıyla hızlı bir gelişme gösterdi. THY, Rusya, Çin ve Güney Kore’den sonra Ulanbator’a doğrudan uçan dördüncü yabancı havayolu şirketi. Moğollar, THY’nin seferlerini arttırmasını istiyor.

Moğolistan’da hayata geçirilecek devasa kentsel dönüşüm projelerinin, TOKİ için yeni bir fırsat kapısı olabileceği belirtiliyor.