Başbakan Erdoğan: Bizim derdimiz daha güzel bir Taksim O alana AVM zaten mümkün değil

Cuma, 7 Haziran 2013 15:34

erdogan-grup2AB Bakanlığı tarafından  İstanbul’da düzenlenen  ”Küresel Sorunlar Karşısında Türkiye’ve Avrupa Birliği İçin Ortak Gelecek” konferansının açılış konuşmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

 

Müzakerelerin başlamasının üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen 13 fasıl açıldı. ;33 fasıldan 32′sinde ilerleme sağlandığı itiraf ediliyor. Sadece siyasi ve ideolojik sebeplerle 16 fasıl açılmıyor. Türkiye’ye karşı uygulanan vize rejimi bizden çok Avrupa’ya zarar verir hale geldi.

“HERKES GİTTİ BEN KALDIM”

O zamanlar biz liderler zirvesine çağırılıyorduk. Sonra Fransa’da değişiklik oldu. Sarkozy göreve gelince müzakereci veya aday ülkeler liderler zirvesine katılamaz oldu. Şimdi Sarkozy gitti. O dönemdeki devlet başkanlarından da kimse kalmadı. O 15’ten kimse kalmadı. Hepsi hemen hemen değişti. Şu anda bu süreci takip eden bir ben kaldım. Vize muafiyet görüşmelerinin vizelerin tamamen kaldırıldığı bir süreçle sonuçlanmasını temenni ediyorum.

AVRUPA BİRLİĞİ’NE SİTEM

AB, ahde vefaya dayanır, nerede ahde vefa? Avrupa’da ahde vefa yok.  Gerçekler Türkiye’ye neden açıklanmıyor?

Görüşme sürecinin vizelerin tamamen kaldırılmasıyla neticelenmesini temenni ediyorum.

Bundan sonra sürecin tek tartaflı devam etmesi mümkün değil, halkımızın inancı sarsılmış durumda. AB’nin tam üyelik sürecinde somut bir adım ortaya koyması gerekiyor.

Çalışmalarımızı yarın AB üyesi olacak gibi yürütüyoruz. Türkiye birkaç düzenleme haricinde artık AB’ye girmeye hazırdır. 12 ayda 15 fasıl açabilecek durumdayız.

AB’DE ETNİK KÖKEN AYRIMCILIĞI YAPANLAR VAR”

Türkiye, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin koyduğu engel nedeniyle 23 ve 24. fasıllar açılamadı. Sadece Türkiye’ye yönelik olarak fasıllarda açılış yapılabilir ama kapanış yapılamaz ilkesi geldi. Bugün Türkiye AB standartlarına en yakın olduğu noktadadır.

Bugün AB üyesi ülkelerde etnik köken ayrımcılığı yapanlar var. İnsafsızca öldürülen 8 vatandaşımızı neden Türk medyası takip edemedi?

Ülkemizdeki birçok engellemelere rağmen biz yargı paketlerini çıkardık.

TAKSİM GEZİ PARKI OLAYLARI

Son günlerde Taksim Gezi Parkı düzenlemesi bahanesiyle yaşanan olaylar, hiç kimseyi yanlış düşüncelere, tereddütlere sürüklemesin. Çünkü burada korkunç bir dezenformasyon var. Sosyal medyanın korkunç yalan kampanyaları var. Bunların hepsi tespitle elimdedir. Hepsini biliyoruz. Bizim demokratik talepler konusunda hiçbir sıkıntımız, hiçbir çekincemiz yoktur

“ÇEVRECİ ORTAKLIĞI BAŞBAKANINIZ İLE YAPIN”

Çevre hassasiyeti olan kardeşlerime sesleniyorum. Eğer çevrecilikte ortaklık yapacaksanız, gelin bu Başbakanınız ile yapın Niye çevre için yaptıklarımız konuşulmuyor?

Taksim Gezi Parkı olaylarında olanların bir kısmı çözüm sürecini bu işin içine katmanın gayreti içine giriyorlar. Onlar da çözüm sürecine karşı

Bize ders vermeye kalkanlar Wall Street olaylarını nereye koyacaklar?  Almanya’da da Yunanistan’da da bu tür olaylar yaşandı. Onlara tepki ne oldu? Bizim karşı olduğumuz şiddettir, terördür, vandallıktır. Demokratik taleplerle karşımıza çıkan canım feda.

AKM’nin yerine dev bir opera binası yapacağız.  Kararı seçim öncesi verdik, halk da destek verdi.

Milli iradeye yönelik hiçbir saldırıya asla boyun eğmeyeceğiz. Biz şu anda yüzde 100′ün partisi olarak bu ülkeye hizmet veriyoruz.

Yabancı medyadan sipariş üzerine ilan yayınlamamasını istiyoruz. Faiz lobisi de hevelnmesin, bu milletin dediği olacak.