Başbakan Erdoğan: Polisimizi daha da güçlendireceğiz!

Salı, 18 Haziran 2013 11:46

merkez-erdogan-grup-toplantisi (1)Gezi Parkı olaylarında polisin sağduyulu bir şekilde görevini yaptığını savunan Başbakan Erdoğan, “Biber gazı sıkmak polisin en doğal hakkıdır, sıkar. Kalkıp da kurşun attı mı, silah kullandı mı?” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşma yapıyor.

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Kazlıçeşme mitingi milletimizin son olaylarla ilgili hissiyatını çok anlamlı şekilde yansıttı. Bu kadar insanın Kazlıçeşme’ye toplanması, milletimizin olaylara karşı tepkisini net bir şekilde yansıttı.

Kazlıçeşme’de toplanan 1 milyonu aşkın kişi kimseye zarar vermeden, kimseye rahatsız etmeden dağılmıştır. İşte demokrasi budur, demokratik hak kullanımı budur. Bize ‘Gezi Parkı’ndaki mesajı aldınız mı?’ diyenler, Sincan’daki yüz binlerin, Kazlıçeşme’deki 1 milyonu aşkın insanın mesajını aldılar mı?

‘HER ŞEYİ PLANLADILAR’
Gezi Parkı eylemleri son derece organize, örgütlü yapıldı. Demokratik bir çevre eylemi gibi yansıtıldı. Her şey adım adım hesaplanmıştır. Yurtdışından tekneden düşerek yaralanan kişinin fotoğrafı, panzerin altında kalmış gibi yansıtıldı. Bir trafik kazasında yaralanan yavrumuz Gezi Parkı’nda polis tarafından yaralanmış gibi lanse edildi. Onlarca ölü olduğu, onlarca insanın sakat kaldığı söylendi. Nice gerçek dışı fotoğraf, bilgi ve belge sistemli bir şekilde dolaşıma sokuldu.

‘POLİS SİLAH KULLANDI MI?’
Güvenlik güçlerimiz son derece sağduyulu, sabırlı bir şekilde başarıyla mücadele vermiştir. Demokrasi sınavından başarıyla geçmiştir. Biber gazı sıkmak polisin en doğal hakkıdır, sıkar. Kalkıp da kurşun attı mı, silah kullandı mı? Yok. Şiddeti uygulayan teröristler, isyancılardır.

MİTİNGLERE DEVAM
Mitinglerimizi Cuma günü Kayseri, Cumartesi Samsun, Pazartesi Erzurum’da devam ettireceğiz. Bu çirkin oyuna tepki gösteren her kardeşimizi mitinglerimize bekliyoruz.

‘BANKA REKLAMINDA OYNAYIP KAPİTALİZMİ ELEŞTİRİYORSA…’
Türkiye’de bazı sendikalar, örgütler, sivil toplum örgütleri var. İş bırakma eylemi yaptılar. Ne oldu, vaka bu. Yaptığınız çağrı kanunsuz, hukuka aykırı. Tabipler Birliği, sen kanunsuz eyleme nasıl çağrı yaparsın? Bunlarda insan diye bir dert yok. Bunların her şeyi menfaate dayalı, her şey bunun üzerinedir. Ergenekon ve Cumhuriyet eylemlerinde en ön saftalardır. Bunlar baş provokatörlerdir, baş piyonlardır.

Banka reklamında oynayıp kapitalizmi eleştirenler ne kadar solcuysa sendikalar da o kadar solcudur. Faiz lobisinin kuklası olanlar ne kadar emek taraftarı ise bunlar da o kadar emek taraftarıdır. Neyse ki maske artık düştü.

‘AĞAÇ DEDİLER, ŞEHİRLERİ TAHRİP ETTİLER’
Bir tarafta güya namaz kıldılar, diğer taraftan camilere ayakkabılarıyla girdiler, içki içtiler, başörtülülere saldırdılar. Ağaç, çevre dediler, şehirleri tahrip ettiler.

‘TENCERE-TAVAYLA BENİ NASIL RAHATSIZ EDERSİN?’
Ben 03.00-04.00’e kadar rahatsız etmeye hakkın var mı? Üniversite sınavına giren adayları rahatsız ettiler. Sınava girecekleri rahatsız etmeye hakkın var mı? İstanbul, Ankara ve İzmir’de aynı şeyi yaptılar. Sen beni nasıl rahatsız edersin? Tencere-tava çalmayı bile özgürlük olarak niteleyenler var. Bu oyunu millet ve milletin partisi AK Parti bozmuştur.

‘KİRLİLİK BUNLARIN RUHUNDA VAR’
‘Gezi Parkı halkın olsun’ diyorlardı’, çark ettiler. ‘halkın oyunu kabul etmeyiz’ dediler. Gezi Parkı’nı işgalcilerden temizledik. O ağaçlar yeniden dikiliyor, çiçeklendirme çalışmaları yapılıyor. Bir profesör, ‘Gezi Parkı çöplükten geçilmiyor’ diyor. Temizlikse bu AK Parti’nin en büyük başarısıdır. Ama kirlilik bunların ruhunda var.

‘MALİYET 100 TRİLYONU AŞTI’
Şiddeti kullanan hiçbir örgüte müsamaha gösterilmesi söz konusu değildir. Devlete maliyeti şu an itibariyle 100 trilyonu aştı. Bu kimin parası, milletin parası değil mi? Yüreğin varsa düşünce hüvviyeti sınırsız, çıkar konuşursun. Bunlar ne düşüncelerine güveniyorlar ne inançlarına. Ama biz düşüncemize, fikrimize güveniyoruz. 10 yıl önce bu atılan adımlar yapılabilir miydi? Onlar ne yaparsa yapsın özgürlüğü kazanmanın bedelini ödeyeceğiz.

‘KENDİNİ BİLMEZ ÖĞRETMENLER’
Bazı rektör, dekan ve öğretim üyeleri üniversite öğrencilerini sokağa döküyorlar. Bu öğrencilere bu imkanları bu iktidar vermedi mi? Harçları bu iktidar kaldırdı. Bu kavgayı, şiddeti örgütler liselerimize soktu. Bazı kendini bilmez müdürler, öğretmenler yavrularımızı sokağa döktüler.

‘POLİSİN GÜCÜNÜ ARTIRACAĞIZ’
Polisimiz hiçbir hukuksuzluğa imkan vermeyecek, gerekeni yapmaya devam edeceğiz. Polisimizi daha da güçlendireceğiz. Müdahale gücünü daha da artıracağız. Bu olayların arkasında kimlerin olduğunu araştıracağız.

‘CHP’Yİ AŞAĞIYA ÇEKİYOR’
CHP Genel Başkanı oy vereceği sandığı bile bulamadı, oy kullanamadı. ‘Acemidir, değişir’ dediler. Lider olamadı, genel başkan olamadı. Olsa olsa CHP’de genel müdür olarak kaldı. SSK’yı nasıl batırdıysa CHP’yi de aşağıya doğru çekiyor. Biz böyle genel başkandan, böyle bir genel müdürden memnunuz. Türkiye’de muhalefet boşluğunu bir talihsizlik olarak görüyoruz. Bu muhalefet boşluğu kitleleri sokağa dökmüştür.

‘KAMU DÜZENİNİ BOZMAYA HAKKINIZ YOK’
CHP’li vekiller, sokak sokak çatışma çağrıları yapmıştır. TOMA’ların önüne oturan milletvekilleri bu ülkenin huzuruna hizmet etmiyor. O hak arama değil, kamu düzenini bozmaktır. Kamu düzenini bozmaya kimsenin hakkı yoktur. Divan Oteli’nde bir milletvekili, benim valime her türlü hakareti yapıyor. Sen milletvekili misin, eşkıya başı mısın?

KILIÇDAROĞLU’NA: ÖRGÜT MİLİTANI GİBİ
Bu nasıl Atatürkçü bir parti ki, bir yanda bölücü paçavraları bir yanda Türkiye bayrağı, bir yanda Atatürk posteri var. Atatürk Anıtı’nı polis temizledi. CHP Genel Başkanı terör örgütü militanı gibi davranmayı başarıyor. O polis emre itaat etmeyince ne olacak, seni başbakan mı yapacaklar? Hakkari’de Türk bayrağı sallamayanlar, Ankara’da Türk bayrağı yakılmasına sessiz kaldılar. Reyhanlı’ya yapılan saldırı da onlara göre demokratik bir eylemdir.

MEZHEP UYARISI
Bu süreç AK Parti Genel Merkezi’ndeki odama yapılan saldırının devamıdır. Taksim kendi vatandaşlarımızın kullanılmasıyla oldu. Bu oyun bozulmuştur, bu tuzak altüst olmuştur, bu senaryo hedefine ulaşamadan çöpe atılmıştır.

Biz bu milletin değerleriyle hareket eden bir iktidarız. Hamdolsun millet iktidarına, ekonomiye, demokrasiye, milli iradeye en güçlü bir şekilde sahip çıkmıştır. Demokrasi alının akı ile çıkmıştır. Türkiye adına bu süreçten hayırlı dersler çıkaracağız.

Tüm etnik kökenler, inanç grupları bir birlerimizle empati kurarak demokrasi ve özgürlükleri daha ileri seviyelere taşıyacağız. Bazı tahrikler yapanlar var. Mezhep mensubu kardeşlerime sesleniyorum, lütfen bu oyuna gelmeyin.