Başbakan Erdoğan: “Kafa kıyak dolaşan nesil istemiyoruz”

Cuma, 24 Mayıs 2013 12:18

fileAlkolle ilgili sınırlamalar getiren yasal düzenlemeye değinen Başbakan Erdoğan, “Gece gündüz kafa kıyak dolaşan bir nesil istemiyoruz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, muhalefeti aciziyet içinde olmakla ve Türkiye’nin acil meselelerini gündemlerine almamakla suçladı. Erdoğan, “Muhalefet, şu anda çok büyük bir çaresizlik, çok büyük bir acziyet yaşıyor. Hiçbir konuda politika üretmiyorlar. Hiçbir sorun karşısında ayakları yere basan, yaraya merhem olacak çare sunamıyorlar. Türkiye’nin hiçbir güncel, acil meselesini gündemlerine almıyorlar” dedi.

“Türkiye’nin imajına lekeler sürmeye başladı”

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’nin imajını zedelemeye başladığını belirterek, “Çaresizlik ve acziyet içinde bu zat, Türkiye’nin, Türkiye siyasetinin, Türkiye demokrasisinin imajına lekeler sürmeye başladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin, anamuhalefet partisinin, Avrupa Parlamentosunda düştüğü durum, CHP kadar, CHP’ye gönül vermiş kardeşlerim kadar bu ülkenin vatandaşları olarak bizi de üzmüş bizi de yaralamıştır” diye konuştu.

“Reyhanlı’nın planlayıcıları onlar”

CHP’yi Suriye konusunda izlediği politika nedeniyle de eleştiren Erdoğan, şunları söyledi:

“CHP’lilerin, milletimizle çektirdiklerinden çok daha fazla Esed ile çekilmiş hatıra fotoğrafları var. CHP’nin milletvekilleri Diyarbakır’dan çok Şam’a gittiler, Esed ile hatıra fotoğrafı çektiler. Reyhanlı’daki olayların içine karışanların, bunları alıp Esed’e götürdüklerine dair belgeler artık elimizde. İş bu noktaya geldi. Sen neyi konuşuyorsun, hangi Reyhanlı halkının, hangi Hatay’daki kardeşimin yanında olduğunu savunuyorsun. Size elçilik edenler, ne yazık ki Reyhanlı olayının planlayıcıları. Bu işin içinde olanlar.”

Konuşmasında Suriyeli mültecilerin durumuna da değinen Erdoğan, “Biz muhacir bir neslin torunlarıyız ama aynı zamanda biz ensar bir neslin torunlarıyız. Unutmayın, şu anda Esed’in zulmünden kaçan muhacirlere benim Reyhanlı’daki kardeşlerim, ensar görevini görmeliler. Aynı görevi yapmalılar, onlar da aynen o zaman olduğu gibi evlerini açmalılar ve onları kendileri için bir suç unsuru olarak görmemeliler ve bu oyunun arkasında çok ciddi tehlikenin yattığını bilmelidirler” şeklinde konuştu.

“Bahçeli, MHP’yi marjinal solun arkasına taktı”

Konuşmasında Devlet Bahçeli’ye yönelik eleştirilerde de bulunan Erdoğan, “MHP Genel Başkanı’nın mahcubiyet içinde susması gerekirken, IMF borçları ve dış borçlar konularında pişkince tavırları dikkatimden kaçmadı. Bugün MHP’yi marjinal solun arkasına takan MHP Genel Başkanı, 1999- 2002 arasında da CHP’nin yavrusu DSP’nin kuyruğuna takılmış, Türkiye’ye çok ama çok ağır bedeller ödetmişti. Türkiye’nin IMF’ye borcunu ödemesi karşısında Sayın Bahçeli’nin sevinmesi, gururlanması, ülkesi ve milletiyle iftihar etmesi gerekirken, her zaman yaptığı gibi, kendine göre biliyorsunuz onun bir rakam kalabalığı var, o rakam kalabalığıyla işi geçiştirmeye çalışıyor” diye konuştu.

Bahçeli’ye: “Bu iş kitabın kapakları arasına bakmakla olmaz”

Konuşmasında ekonomik verilere değinen Erdoğan, özel sektör dahil brüt dış borç stoğunun yüzde 56′dan yüzde 43′e düşürülüdüğünü söyleyerek, Türkiye’nin kamu net borç stoğunu MHP’li hükümetten yüzde 61,5 seviyesinde aldıklarını, yüzde 17 seviyesine düşürdüklerini dile getirdi. Erdoğan, “Avrupa Birliği tanımlı dış borç stoğunu da yüzde 71′den aldık, yüzde 36′ya düştü. Dürüst bir politikacı, dürüst bir genel başkan, bu oranlara bakıp, ‘Türkiye’nin dış borcu arttı’ diyemez. Eğer diyorsa ya dürüst değildir ya da ekonomi cahilidir. Devlet Bahçeli yönetiminde ülke ekonomisine, 2001′de ağır faturalar yüklendi. Bu iş hayat tecrübesi gerektirir. Damdan düşmeyi gerektirir. Sadece kitabın kapakları arasına bakmakla da bu iş olmaz ve önce dürüst olacaksın. Bükemediğin bileği öpeceksin” dedi.

Tags