Başbakan Erdoğan: Er ya da geç bir Musa çıkar ve zulmün hesabını sorar

Perşembe, 15 Ağustos 2013 14:58
times-erdogan-ulkeyi-boluyor-4718639_1533_400

Başbakan Erdoğan Türkmenistan yolculuğu öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yaptı. Türkmenistan ile Türkiye arasında yapılacak ortak projeler hakkında bilgi veren Erdoğan, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan’ın açıklamasından satırbaşları…

Dün bildiğiniz gibi Mısır’da Ramazan’ın başından itibaren süre gelen çok ciddi bir katliamın farklı bir yönüne şahit olduk.

Medya grupları darbeyi meşru göstermeye çalıştı. Müslüman Kardeşlerin silah kullandığını dahi söyleyecek kadar bizde de medya grupları gazeteler, internet siteleri oldu. Bu talihsizliktir.

Şahadete inanmış olan Mısır’da demokratik hak mücadelisini eninde sonunda kazanacaktır.

Batı olanlara hiçbir zaman darbe diyemedi. Askeri darbenin katliam yaptığını gördük. Batı samimi adımlar atmazsa dünyada demokrasi sorgulanacak. Ben ülkemdeki muhalefete bakıyorum açıklamalar başka. Muhalefet Mısır üzerinden oy devşirmeye çalışıyor.

Ne yaparsanız yapın bugüne kadar hiçbir şey elde demediniz. AK Parti iktidarını köşeye sıkıştıramadınız.

Mısır’daki katliamlarla ilgili sağlıklı bilgi almakta zorlanıyoruz. 70 yıldır otokratik rejimle idare edilmiş Mısır devrimle bu süreçten kurtulmuş, bundan sonra halkın iradesi egemen olacak derken içerdeki bir kesim ve Batılı ve İslam dünyasındaki bazı ülkelerin destekleriyle Mısır yönetimine karşı ne yazık ki böyle bir darbe yapılmıştır. Şunu da söylemek zorundayım. Biz inandığımız doğruları söylemedikçe ayakta kalamayız. Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Her doğru her yerde söylenemez. Doğrudur bu bir siyasi manevradır. Ama bazı doğruları söylemek zorundayız.

Ama o şehitleri görüğümüzde duygulanamıyorsak, varlık nedenimiz ortadan kalkar. İnsan olduğumuzu unutmayacağız.

Mısır’a ekonomik ambargo uyguladılar, IMF de dahil. Filistin’de de seçimi kazanan Hamas’a yönetimi vermediler. Acaba Filistin’de ne oluyor, demokrasi çalıştırıldı mı? Batı sürekli olarak Hamas’ı bize terör örgütü olarak söylettirmeye çalıştı. Biz onlara terör örgütü demedik, hak savunucusu dedik. Samimi iseniz buyrun seçim sandığı. Ama hala seçim yaptırmıyorlar.

İslam dünyasındaki tuzaklar Türkiye için de geçerlidir.

Güçlü Türkiye’yi kimse istemiyor. Bunun için güçlü olmaya, dayanışma halinde olmaya mecburuz. Demokrasi darbeler için hep bir bahane olmuştur.

Mısır’da asla şiddete başvurulmadı, bütün bu olanlar karşısında ölüm anında bile zafer işareti yapmışlar, şehadet parmaklarını kaldırmışlardır. Mısır’da son derece haklı bir şekilde darbeyi protesto edenler milli irade hırsızlarına karşı seslerini yükseltenler şiddet tuzağına düşmemiştir.

Tahrir’de toplanan bir avuç insan bahane edilerek darbe yapılmış, ancak Mısır’ın tüm şehirlerinde toplanan insanların eylemlerini darbeyle bastırıldı.

Dünkü olayları hala müdahale ile olarak gören bir Batı ile karşı karşıyayız. Bizi Mısır’a müdahale etmekle gördüler. Bize Araplara müdahale ediyorsunuz dediler. Madem biz müdahale ediyoruz Suriye ile ilgili durum olduğunda neden Türkiye’den yardım istediniz, Suriye Arap değil mi?

Mısır da Akdeniz de bizim komşumuz, söyleyecek sözümüz var. Mısır’da sadece demokrasi değil insanlık hedef alınmıştır.

Bu katliamı işleyenler kadar, bu katliama sessiz ve tepkisiz kalanlar da bu katliamdan sorumludur! İnsanlar sokaklara kefenleriyle çıkarken, ölürken görmedim demek bu cinayetlere ortaklık etmektir.

BM’nin süratle toplanması gerekiyor. Bu darbeyi görmezden gelenler, darbeye darbe dahi diyemeyenler o masum çocukların ölümünde pay sahibidir. Susan sessiz kalan tepkisiz kalan her yönetimin tıpkı darbeyi yapanlar gibi ellerine yüzlerine o masum çocukların kanı bulaşmıştır. Susmak onaylamaktır. Susmak fiili teşvik etmek, o fiile ortak olmaktır.

Batı yönetimine açık açık sesleniyorum, Filistin’de Gazze’de sustunuz, Suriye’de sustunuz hala susuyorsunuz. Bugün Türkiye’de 4 bin sığınmacı var hala susuyorsunuz. Mısır’da susuyorsunuz. Bundan sonra hangi yüzle demokrasiden bahsedeceksiniz. Bunu durdurmak elinizde olduğu halde bunu tam tersine teşvik ederek ne yapacaksınız.

Uluslararası medyaya seleniyorum Türkiye’de polisin kullandığı biber gazını saatlerce canlı yayına taşıyan medyanın Mısır’ı görmesi için kaç masumun ölmesi gerek. Fok balıkları için saatlerce yayın yapan medyanın Gazze’de Suriyede ölen çocukları görmek için ne yapmak gerekir.

Mısır’da sadece insanlar değil, insanlık ölüyor. Tarihte hiçbir kişi zulüm ile abad olmamıştır. Dünya Firavunlara bile kalmamıştır. Er yada geç bir Musa çıkar zulmün hesabını sorar!

Darbeyi gerçekleştirenler şeffaf şekilde yargılanmalıdır. Mursi başta olmak üzere gözaltına alınanlar bırakılmalıdır.

Mısır halkı bilsin ki kimse olmasa da dünya halklarının kalbi onlarla atmaktadır. Türkiye mazlumların sesi olmaya devam edecek. Bize hakkı söylemek yaraşır. Türkiye halkının duaları ve selamları Mısır halkıyladır.

BM yöneticileriyle, Obama ile, Merkel ile görüşmelerimiz oldu. Akil adamlar dedikleri bir heyet bizi ziyarete geldi. Bunlar bölgede yöneticilik yapmış bir heyetti. Onlar bu gelişmelerden sonra, biz demedik mi demişlerdir. Oratada hak mefhumu var. Bu direnişi ortaya koyanlar haklı mı değil mi buna bakacağız. Ama bunlar yapılana darbe diyemediler.

Bizim fişleme gibi bir sanatımız yok. Ben fişlendiğimi biliyorum ama biz böyle bir yola hiç girmedik. Doğru bulmadık. Dinlendiğimizi söyledik. Bunlar malum şeyler. Bunlar abartarak yazan gazeteler bizim hakkımızda o fişlemeleri yazan gazeteler.

Irak ziyareti anamuhalefet lideri genel başkanı gider ziyaretini yapar. Heralde Irak Başbakanı muhatabını buldu gitsin görüşsün.

GYV’nin açıklamasını ben de gazetelerde okudum. Ona yönelik cevabi pozisyonda olmak istemem. Böyle bir şeyin gazeteler vasıtasıyla olmasını doğru bulmuyorum. Bu şeylerin medya vasıtasıyla yapılması yanlıştır. Başka bir şey söylemiyorum

Allah’a hamdolsun gayet iyiyim. İyi Fox’luyorsunuz. Hangi hastanede yatmışım yazılmış. Medyanın bu yönü çok kötü. Biraz da kendinizi sorgulamasınız. Bu kadar yalanı nerede buluyorlar, nasıl uygulanıyor. Ülkenin başbakanı hastanede yatmış vesaire. Biz bir ders aldık, o dersin başlığı edep yahu.