Başbakan Erdoğan: Adliye önünde bildiri dağıtan savcı adaletin yüz karasıdır

Cuma, 27 Aralık 2013 14:57

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya Üniversitesi’nde konuştu. Erdoğan, 17 Aralık yolsuzluk operasyonuyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

İşte Başbakan Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

ÖNÜMÜZDE İKİ SEÇENEK VAR

Önümüzde iki seçenek var. Ya eski Türkiye devam edecek Türkiye kaybedecek birileri kazanacak yada yeni Türkiye kurulacak Türkiye kazanacak o birileri kaybedecek.

Türkiye’nin önünde böyle bir seçenek var. Herkes eski Türkiye’yi gördü, yaşadı. Eski Türkiye yeniden baskılarla, yasaklarla yolsuzlukla devam etmek anlamına geliyor. İdeali olmayan hedefleri olmayan boynu bükük, itibarsız halde dünya sahnesinde yer alması anlamına geliyor. Yeni Türkiye yasaklarından tamamen kurtulmuş, yolsuzlukla mücadelesini sürdüren, herkesin kardeşçe yaşadığı bir ülke anlamına geliyor.

HESABINI DA BİZ SORARIZ

Son zamanlarda yolsuzluk adın altında başlatılan soruşturmalar yeni Türkiye’nin önüne çıkarılmış engeldir. Birçok şey yavaş yavaş gündeme gelecek. Burada yolsuzluğa bulaşmış olanlar varsa ortaya çıkıyor. Birileri devletin malını yetimin hakkını alıyor söğüşlüyorsa onun de hesabını da biz sorarız.

KİM YARGILAYACAK BİLİYOR MUSUNUZ

Buradan suç duyurusunda bulunuyorum. Başsavcı, savcının nasıl bilgi sızdırdığını açıkladı. HSYK burada suç işlediler. Adli Kollukla ilgili bir dava sürerken kalkıp açıklama yapıyorlar. Anayasanın 138. Maddesine aykırı hareket ediyorlar. Bu HSYK’yı kim yargılayacak. Öyle bir yetkim olsa anında yargılayayım.

Kim yargılayacak biliyor musunuz. Millet. Son günlerde iki şey söyledim. Ya millet ya zillet.

OLMAMIŞ ŞEYLER VARMIŞ GİBİ…

Hukuk başka bir şeydir. Kanun başka. Buz hukuktan yanayız. Olmamış şeyler varmış gibi gösterilirse. Örneğin Enerji Bakanlığımızda termik santraller filancaya verildi. Eline dursun henüz böyle bir ihale yok. 2014 yılında yapılacak ihaleler bunlar. Bir savcı adliyenin önünde basına bildiri dağıtabilir mi. Böyle bir savcı bizim için adaletin yüz karasıdır. Sen nasıl bildiri dağıtırısınn. Bunu başkaları yapıyor. Demek sende de başka esintiler var. Burada suç duyurusun yapıyorum. HSYK sen bu zat ile ilgili ne yapıyorsun.

Biz hem yasamayız hem yürütmeyiz. Ben şuna inanıyorum. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, yargının değildir. Ama kalkıp yargı egemenlik kayıtsız şartsız benim diyorsa bunu da bilelim ona göre adım atarız. Ya eski Türkiye’ye dönüş yapılacak ya da yeni Türkiye’nin inşası hızlanacak.

TÜRKİYE KARŞISINDA DİRENECEK

Eski Türkiye’nin siyaseti yeni Türkiye karşısında direniyor. Yeni Türkiye’ye karşı hem içeride hem dışarıda direniş var. Ama bu direniş emin olun son direniştir. Son kez saldırıyorlar. Allah’ın izniyle milletimizin desteğiyle bu taarruzları göğüsleyecek esti Türkiye’nin kapısını tamamen kapatacağız.

Bugün bizim partimize hükümetimiz yönelen bu saldırı başarılı olacak olursa herkes bilsin ki aynı saldırı yarın başka partiye yapılacaktır. Başarısı olursa milletin iradesi hiçbir zaman yara almayacaktır. Millet bize git derse gideriz. Ama millet kal derken birilerin git demesine de kulak asmayız. Biz milletin emanetine sahip çıkacağız. Milletimizin de iradesine sahip çıkacağına inanıyorum. Bu süreçten ülke olarak millet olarak çok daha güçle çıkacağız. Faiz lobisi kaybedecek. Terör lobisi kaybedecek. Kardeşlik kazanacak. Kaos lobisi kaybedecek. İstikrar ve güven kazanacak.

Bakın dikkat edin son saldırıda demir yolu var. Yüksek hızlı treni yaptık ya onun için. Bunlar bizi hala eski kara trenle gidin gelin yük vagonlarının içende gidin gelin diye görmek istiyorlar. Bunlar yüksek hızlı trenle yaşayan bir Türk evladı görmek istemiyorlar. Onun için çılgına döndüler ve orayı hemen öne sürdüler.