Baş Ağrısı ve Migren: Farkı Biliyor Musunuz?

Pazar, 17 Ocak 2016 09:41

NAZLI ŞENYUVA

Ufak baş ağrıları arada bir hepimizi ziyaret edebiliyor. Peki, iş daha ciddiye bindiğinde ne yapmalıyız? İşte baş ağrısı ve migren arasındaki farklar ve bu ağrılarla başa çıkma yolları.

 

Yine başınız mı ağrıyor? Baş ağrısının pek çok nedeni olabilir. Kimi zaman başımızdaki acıya duyarlı yapılar fazla uyarıldığında veya çalıştığında başımız ağrıyabilir. Beynimizdeki kimyasal aktiviteler, kafatasımızın dışındaki sinir veya damarlarımız veya başımızdaki ve boynumuzdaki kaslar da baş ağrılarına neden olan durumlar yaratabiliyorlar. Bazı insanlar genetik olarak daha çok baş ağrısı çekebiliyorlar.

 

Baş Ağrısı Çeşitleri

 

Arada bir oluşan kısa baş ağrılarının yanı sıra, kimi uzun ve daha acılı baş ağrıları bir takım aktiviteleri yaptıktan sonra oluşuyorlar. Öksürme baş ağrıları, spordan sonra oluşan baş ağrısı, hatta cinsel ilişkiden sonra başlayan baş ağrısı bu tip ağrılara dahil.

 

Ağrıyı Ne Tetikliyor?

 

Alkol, özellikle kırmızı şarap ve içerisinde nitrat bulunan işlenmiş kırmızı etleri tüketmek baş ağrılarına neden olabiliyor. Uyku düzenindeki değişiklikler veya uykusuzluk, sağlıksız bir vücut pozisyonu, öğün atlamak ve stres de baş ağrısını tetikleyen faktörler.

 

Bazı baş ağrıları da farklı bir sağlık durumunun yan etkisi olarak oluşabiliyorlar. Sinüzit, susuzluk, diş problemleri, kulak enfeksiyonu, bazı ilaçlar, kafayı sıkan gözlük, şapka veya aksesuarlar da baş ağrısı yapabiliyor.

 

Migrenin Farkı Nedir?

 

Baş ağrınız tüm kafanızda adeta zonklayan bir acıya neden oluyor, bu acı kafanızın bir yerinden diğerine geçiyor, sizi ışığa, sese, hatta kokulara karşı fazla duyarlı yapıyor ve görüşünüzü bulandırıyorsa migren olabilir.

 

Migren mide bulantısı, karın ağrısı, iştahsızlık, aşırı sıcak veya soğuk hissetme, solgunluk, aşırı yorgunluk, baş dönmesi ve “aura” adı verilen yanıp sönen noktalar ve ışıklar, siyah noktalar ve dalgalı çizgiler görme durumuna da yol açabiliyor.

 

Migren ağrısı hafif de olabiliyor ağır da. Kimi migrenler bir kaç saat kimi bir hafta sürebiliyor, ayda iki ila dört kereye kadar tekrar edebiliyor.

 

“Doktora Git!” Diyen İşaretler

Eğer migreniniz olduğunu düşünüyorsanız, doğru tedavi için bir doktora görünmelisiniz.

 

Baş ağrılarınız normalden daha fazla olmaya başladıysa, basit ağrı kesiciler ile iyileşmiyor hatta daha da kötüleşiyorsa, sizi iş yapmaktan, uyumaktan veya gündelik hayatınızı yaşamaktan alıkoyuyorsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Doğru tedavi ile baş ağrısı ve migrenlerinizi kontrol edebilir, hayatınızı etkilemelerine engel olabilirsiniz.

 

Ambulansı Arayın

 

Şiddetli baş ağrısı beyin kanaması, menenjit (beyin zarı iltihabı), veya ensefelit (beyin iltihabı) gibi ciddi sağlık durumlarının da bir belirtisi olabilir.

 

Eğer hayatınızın en kötü baş ağrısını yaşadığınızı düşünüyorsanız ve baş ağrınızla beraber kafa karışıklığı, konuşulanları anlamama, bayılma, grip veya yüksek alkol tüketimine bağlı olmayan kusma, yüksek ateş, vücudun bir tarafında uyuşma veya zayıflık, boyun tutukluğu ve görme, konuşma, yürüme zorlukları yaşıyorsanız, hemen 112’yi arayın.

shutterstock_244192450

 

10 Adımda Migren Kontrolü

 

  1. Sakin bir ortam bulun: Migreninizin başladığını hissettiğinizde, gündelik aktivitelerinizden uzaklaşın.

  2. Işıkları kapatın: Karanlık ve sessiz bir odada rahatlamaya çalışın, uyuyabiliyorsanız uyuyun.

  3. Isı tedavisi uygulayın: Bir sıcak veya soğuk su torbasına kafanıza ve boynunuza uygulayın. Soğuk acı hissini uyuşturabilir, sıcak ise kasılan kasları gevşetebilir. Sıcak bir duş veya banyo da aynı etkiyi sağlar.

  4. Az kafeinli bir içecek için: Küçük dozlarda kafein erken migren ağrısını dindirebilir ve ağrı kesici ve aspirinin acıyı dindirici etkisini arttırabilir. Ancak dikkat edin, fazla kafein içmek ağrının geri dönmesine neden olabilir.

  5. Gün sonunda rahatlayın: Sakin müzikler dinlemek, sevdiğiniz bir kitabı okumak veya sıcak bir duş almak sizi rahatlatıp daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Uyumadan en az iki saat önce uykuyu sabote eden ve mavi ışık yayan televizyon, laptop ve cep telefonunuzdan uzak durmaya çalışın. Akşam vakti ağır yemekler, kafein, nikotin ve alkol gibi uyku bölücüleri tüketmeyin.

  6. Doğru beslenin: Her gün aynı saatlerde yemek yemeye çalışın, öğün atlamayın ve bir “yemek günlüğü” tutun. Böylece hangi besinlerin migrenlerinizi tetiklediğini daha kolay anlayabilirsiniz. Migreninizi tetikleyen yaşlı peynir, çikolata, kafein ve alkol gibi maddelerde uzak durmaya çalışın.

  7. Spor yapın: Egzersiz yaparken vücudumuz acıyı bloke eden maddeler salgılar ve bu maddeler migreni kötü etkileyen depresyon ve strese de iyi gelir. Sağlıklı bir kilo da olmak da migren riskimizi azaltıyor.

  8. Stresten uzak durun: Hayatınızı basitleştirin, sevdiğiniz aktivitelere vakit ayırın, zamanınızı doğru kullanın. Gerektiğinde mola verin, rahatlamaya çalışın, bedeninizi ve zihninizi zorlamayın.

  9. Yardım istemekten çekinmeyin: Sevdiklerinizden, ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek istemekten çekinmeyin. İletişim ve ilgi, migrenlerinize iyi gelebilir.

10. Doktora gidin: Tek başınıza savaşmak zorunda değilsiniz! Migreninizi en iyi şekilde kontrol etmek için doktorunuza görünmeyi unutmayın.