Barzani: Türkiye’ye petrol satılmayacağına dair Bağdat’a söz verilmedi

Pazartesi, 20 Ocak 2014 15:38

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Necirvan Barzani, Bağdat yönetimine, “onların onayı olmadan petrol satmayacaklarına” dair bir garanti verilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani’nin, “Kürt hükümeti, (Bağdat ile) anlaşmadan (Türkiye’ye) petrol satışı yapmama sözü verdi” dediği bildirilmişti.

Necirvan Barzani, Rudaw haber sitesinin, “Bağdat’a, onların onayı olmadan petrol satmayacağınıza veya ihraç etmeyeceğinize dair bir garanti verdiniz mi?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Ne bu tür garanti verildi, ne de böyle bir konuşma geçti. Hiç kimseye herhangi bir garanti verilmedi. Biz, Bağdat ile aramızda uygulanabilecek mekanizmanın ne olacağını konuştuk. Onlar da kendi toplantılarını yapıp yazılı olarak bize resmi cevap verecekler, bizler de, buna yazılı olarak cevap vereceğiz. Biz, Kürdistan Bölgesi olarak, Bağdat ile uygun bir anlaşmaya varmak istiyoruz.”

BAĞDAT’TA GÖRÜŞTÜLER

DHA’nın haberine göre, Irak’taki Kürt petrolünün Türkiye’ye boru hattı ile aktarılması konusunda bölgesel Kürt yönetimi ve merkezi Irak hükümeti arasında çıkan ve Türkiye’yi de etkileyen sorun ile ilgili dün Bağdat’ta bir araya gelen taraflar, sorunun çözümü için görüşmelere devam etme kararı aldı.

Kürt internet sitelerinde yer alan habere göre, Başbakan Neçirvan Barzani başkanlığındaki Kürt heyeti, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani ile yaptıkları görüşmeden sonra petrol akışıyla ilgili bir anlaşma metni hazırlanması konusunda anlaştı. Anlaşma metninin Irak merkezi hükümeti tarafından hazırlanarak Erbil’e gönderileceği ve Erbil’in buna yanıtının beklenmesi kararı verilirken, anlaşma sağlanmadan Kürt petrolünün Türkiye’ye akışının durdurulması sözünün de verildiği belirtildi.

’KÜRDİSTAN HÜKÜMETİ GARANTİ VERDİ’

Dün Bağdat’ta gerçekleşen ve Türkiye’yi de yakından ilgilendiren toplantıdan sonra konuşan Irak’ın petrolden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, iki tarafın ortak bir metin üzerinde anlaşmaya varana kadar petrol satışının yapılmaması konusunda anlaştıklarını söyledi. Şehristani, “Kürdistan hükümeti, bize iki tarafın üzerinde anlaşmaya vardığı bir metin olmadan petrolü satmama garantisi verdi. Bizim hazırlayıp Erbil’e göndereceğimiz bir anlaşma metni üzerinde Kürdistan yönetimi de fikrini söyleyecek ve görüşmeler devam edecektir” dedi.