Barzani: Bağdat izin vermese de 2 Mayıs’ta petrol ihracı başlayacak

Salı, 29 Nisan 2014 10:50

Irak Kürdistan Bölgesel Hükümet Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat’ın onayı olsun veya olmasın mayıs ayı başında Türkiye’de depolanmış olan petrolün satışına başlanacağını söyledi. Barzani; “Bu bizim kararımızdır” dedi.

Bölgesel Kürt yönetimine yakınlığı ile bilinen Rudaw’a açıklamalarda bulunan Neçirvan Barzani, mayıs ayı başında petrol satışına başlayacaklarını belirtti. Bağdat’ın bütçe kesintisi yapma girişimlerinin hatırlatılması üzerine Barzani, merkezi hükümetin yardımı olmadan da maaşları ödeyebileceklerini savunarak, kendi kendilerine yetebileceklerinin altını çizdi. Barzani, Bağdat ile güven ilişkisinin zedelendiğine vurgu yaptı ve önceliklerinin uluslararası alanda büyümek olduğunu belirtti. Barzani, “Kürdistan bölgesi, dünyaya enerji sağlayan bir yer olacak” dedi.

“PETROL İHRACI İÇİN ONAY GEREKMEZ”

Erbil’in Türkiye’nin önemini kavradığına işaret eden Barzani, petrol ihracının Kürt bağımsızlığı adına önemli bir adım olduğunu kaydetti. Kürt gruplarının bir arada hareket etmesinin önemine vurgu yapan Barzani, bugüne kadar 1.5 milyon varil petrol ihraç edildiğini söyledi. Petrolün Ceyhan limanına gönderildiğini anlatan Barzani, şunları söyledi: “Kürdistan Bölgesi dünyaya enerji sağlayan bir bölge olma yolunda. Petrol yalnızca pazarlamayla ilgili bir konu değil, politik yönü de önemli. Bunu göz önüne alarak, Kürdistan’ın politik konumunu yükseltiyoruz. Bugün Kürdistan bölgesi politik yapısını güçlendirdi. Başka bir bakış açısıyla bakarsak, bunu yapmazsak, oturup Bağdat yönetiminin merhametine kalırız. Bağdat, neyi yapıp neyi yapamayacağımızı söyler.”

Türkiye’in ancak 2 milyon varil depolama kapasitesinin olduğunun belirtilmesi üzerine ise Barzani, “Satarız, bu bizim kararımız” dedi. Bağdat’ın onayına ihtiyaçları olmadığını söyleyen Barzani, ocak ayından beri bütçeden kendilerine düşen payı alamadıklarını, depodaki petrolün bedelinin ödendiğini dile getirdi.

“TÜRKİYE, BATIYA AÇILAN KAPIMIZ”

Türkiye’nin önemli bir komşuları, Batı’ya açılan kapıları olduğunu söyleyen Barzani; yüzlerce kilometrelik ortak sınır bulunduğunu anımsatarak, birçok alanda ilişkilerin geliştiğini ifade etti. Barzani, “Birkaç yıl önce Türkiye sınırda 200 bin asker konuşlandırmıştı ve Kürdistan Bölgesi’ne girme tehdidinde bulunuyordu. Ama bugün, çok farklı alanlarda büyük işbirliklerinin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Petrolü uluslararası fiyattan Türkiye veya başka bir ülkeye satabileceklerini söyleyen Barzani, 2 Mayıs’ta satışa başlayacaklarını kaydetti. Barzani, Türkiye’ye herhangi bir indirim yapılmayacağını belirtti. Barzani, koşullar sabitlendiğinde günlük 200 bin varil ihracat kapasitesine erişeceklerini söyledi.