Barış Çunguroğlu yazdı: “Marka olalım derken…”

Pazar, 28 Şubat 2016 15:00

BARIŞ ÇUNGUROĞLU

 

Durduğum yerde gene aklıma takılan deli sorulardan birisi biz neden markalaşmayı beceremiyoruz oldu!

Dünya spor sektörüne bakıyorum da inanılmaz paraların döndüğü ve birçok sosyal sorumluluk projelerinin inşa edildiği alanlar görmek mümkün.

Takımların ve sponsorların desteğinin yanı sıra bireysel başarı ile elde etmiş birçok sporcunun, bu sektöre faydası da tartışılmaz. Avrupa ve dünyayı takip etmek yenilenmek, yenilikçi olmak, iyi gözlem yapmak ve bu gözlemleri yeni nesile aktarmak ve çoğalmak, markalaşmanın en önemli unsurlarının başında yerini aldığına inanıyorum.

Türk halkı olarak eğer yaptığımız işi dürüstçe ve doğru yoldan çıkmadan sürdürürsek, belirli bir düzeye çıkabilir ve çıktığımız o düzeyde artık dünyadaki markalaşmış organizasyonların ve marka değeri olmuş sporcuların yanında yerimizi alabiliriz.

Özellikle büyük markaların neler yaptığına bakarak bu sektörde dünyayı takip etmek, yenilenmek ve yenilikçi olmakla sağlanacağına inanıyorum

Biz halk olarak çoğu zaman bilgiyi hep dışarıdan ithal etmeye alıştırılmış bir toplum olmuşuz. Bilimsel veri oluşturmanın ne denli zor ve meşakkatli bir iş olduğunu, bilimsel araştırmaya kendini adamış bir avuç kahraman dışında ne yazık ki çok az kişi bilmektedir.

Bu nedenle önümüze konan hazır bilginin ardındaki adanmışlığın, çabaların ve dehanın farkına pek varamıyoruz.

Onca mücadele, emek ve özgün fikir üretiminin ardından, ortaya çıkan eserin onurunun, onu ortaya çıkarana ait olması elbette zorunludur. Markalaşmanın ilk temeli işte bu şekilde oluşur.

Kopya çeken bir toplum olmak yerine üreten bir toplum yaratsak, hem ülkemizde hemde dünyada söz sahibi olacağımız da bir gerçek. Öte yandan her onurun karşılığında bir de sorumluluk vardır. Bu da markalaşma yolunda, bilginin bilimsel değerinin ortaya konulmasıdır.

Verilen bilginin doğruluğunun sağlamasının, her kullanacak kişi için yapılabilmesi açısından da “kaynak belirtmek” okuyucuya saygı olması yanında, bilginin doğruluğuna ait sorumluluğu da onu üreten “fikir eseri” sahibine iade etmek anlamını taşır.

Tüm bunları neden anlatıyorsun şimdi diyebilirsiniz belki ama bütün bunlardan dolayı başkasının derlediğimiz bilgiyi kendimizden menkulmüş gibi göstermek adına, onu gasp ettiğimiz ya da çaldığımız kanısını uyandırmamak için kaynak göstermek zorunda olduğumuzu, markalaşmak adına belirtmek zorundasınız.

Ne yazıktır ki çevremizdeki bazı kendini uyanık sanan insanlar bizlerin saatlerce, günlerce, aylarca, yıllarca uğraşıp emek verdiğimiz çalışmaları ve başarıyı hiçe sayıp, hiçbir şeyi umursamadan kendileri başarmış, yapmış, yazmış, çizmiş gibi paylaşmaktan da geri kalmıyorlar.

Birde ortalığa çıkıp ben yaptım ben yaptım diye böğürerek haklı olduklarını utanmadan savunmaya çalışıyorlar.

Bilinçli ya da bilinçsiz olarak işlenen suçun ceza karşılığı; kaynak göstermeden bir yazının kopyalanması, kaynak belirtilse dahi yazının tamamının kopyalanması, kasten veya yanlışlıkla sahte, yanlış veya yanıltıcı kaynak gösterilmesi ve benzer davranışlar, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 71. Maddesine aykırı olup yasal süreç başlatılması halinde, suçlu 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilir.

İsminin önünde Araştırma Görevlisi, Dr. veya Profesör unvanı dahi olsa işlenen suç, markalaşma adına verilen unvanın geri alınmasına kadar uzanan bir yol da izler.

Maddi ceza bir yana yüz kızartan bu suçun en utanç verici yanı, bunun herkes tarafından bilinecek olmasıdır. Bu nedenle “kaynak belirtmek”, bilgiyi kullanacak olanın bu onuru hak sahibi kişisine ait olduğunu belirtmesidir.

Aksi durum ve davranış hırsızlıktan başka bir davranış değildir.

Marka olacağım diye ha birinin malını çalmışsın ha fikrini… Üretip çabalamak yerine kısa yoldan tatlı su kurnazlığı yap, sonrada ben markayım de. Bu kafayla değil marka, olsan olsan ma-da-ra olursun.!

Bence marka olamamamızın temelindeki sorun işte burada! Hırsızlık

Spor dolu günler.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 258. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play