Banksy’nin yeni işi yine tartışma yarattı

Perşembe, 17 Nisan 2014 11:07

Ünlü sokak sanatçısı Banksy, kendisinin de doğup büyüdüğü şehir olan İngiltere’nin Bristol kentinde bir boks merkezinin duvarına yaptığı resim ile konuşuluyor. Banksy’nin Mobile Lovers (Cep telefonu aşıkları) adlı en son işi birbirine sarılan bir çifti ellerinde cep telefonlarına bakarken resmediyor. Banksy, yeni çağın bağımlılığı akıllı telefonların romantizme etkisini sorguluyor.

Bansky’nin Bristol’daki boks merkezinin duvarında bulunan bir tahta bölüme yaptığı resimi boks merkezinin sahibi David Stinchcombe yerinden sökerek boks merkezinin içerisine taşıdı. Stinchcombe, Banksy hayranlarına 500 bin sterlin yaklaşık 2 milyon değerindeki eseri belli bir para karşılığında görebileceklerini söyledi.

Banksy hayranları ise eserin sokaktaki yerinden kaldırılmasına tepki gösterdi. Stinchcombe, Banksy hayranlarının defalarca kendisini aradığını ve ölüm tehditlerinde bulunduklarını anlattı. Stinchcombe boks klübünü ayakta tutmakta zorluk çektiğini Banksy’yi görmeye gelenlerden aldığı paranın klübe destek olacağını söyledi. Stinchcombe ayrıca Baksy’nin resmini belediyenin elinden kurtardığını, eğer resmi yerinden söküp içeri almasa belediyenin resmin üzerini boyayacağını idda etti.

Banksy (2)