Banksy Sergisinde İçime Sinmeyen Bir Şeyler Var!

Pazar, 17 Ocak 2016 09:56

CÜNEYT ÖZDEMİR

Global yatırımı tebrikle başlayalım. Bravo. Dünyaca hayranı olduğumuz Banksy’nin eserlerini İstanbul’da sergilemeye getirdiler. Getirdiler getirmesine ama benim içime sinmeyen bir şeyler var.  İçimdeki huzursuzluğun nedeni sanırım Banksy’nin sanatının kodlarında yatıyor. Bugüne kadar kimsenin yüzünü görmediği dünyanın en protest sanatçılarının başında gelen Banksy’nin eserleri genelde sokaklarda, kimi zaman gerilla ataklarıyla sanat galerilerinde ve son olarak açtığı son derece tuhaf sergide görmek mümkündü. Banksy’yi Banksy yapan da zaten bu aykırı kimliği… Nitekim kimi eserleri duvarlardan sökülerek çalınsa da Londra’nın ya da büyük metropollerin en ücra varoşlarında arzı endam etmiştir. Bir tercih meselesi. Özellikle hayatın içinden sıradan ırkçılığa, devlet terörüne bayrak açan sanatçı muhtemelen doğup büyüdüğü mahallelerin içinde varolmayı tercih etmiştir.

Şimdi bu sanatçının eserlerine son derece havalı açılışlar, kırmızı halılar, magazin sayfalarının kahramanları ile ‘görkemli’ bir açılış ile karşımıza çıkması bizzat bu adamın bugüne kadar varoluşuna birebir zıtlık taşıyor.

Biliyorum benim ki belki biraz fazla çıkıntılık veya Banksy’den çok Banksycilik gibi gelebilir ama bir sanat galerisinde görmektense bir mülteci kampının duvarında ya da Londra varoşlarında bir mahallenin köşebaşında bulunması görülmesi ve orada kalması daha gerçek gibi geliyor!

Bu yüzden kalbim git gez bakalım şu sergiyi dese de ayaklarım bir türlü gitmiyor!

 

banksy2

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 252. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play