Bangladeş’te çöken binanın sahibi kaskla mahkemeye getirildi

Çarşamba, 1 Mayıs 2013 17:42

130501sohel.hlargeBangladeş’te geçtiğimiz hafta çöken tekstil binasında ölü sayısı her geçen gün artıyor.

Ağır yaralıların kurtarılamamasıyla ölü sayısı 402′ye çıktı. 149 kişi ise hala kayıp. İş merkezi sahibi Muhammed Sohel Rana dün polis kaskıyla mahkemeye getirildi. 1 Mayıs gösterilerinde işçiler, ülkede en çok nefret edilen isim olan Rana’nın idam edilmesini istedi.

402 kişinin ölümüne neden olan Muhammed Sohel Rana, polis kaskı ve elleri kelepçeli bir şekilde mahkemeye getirildi.

Bangladeş’in başkenti Dakka’da geçtiğimiz hafta çöken iş merkezinde yaşamını yitirenlerin sayısının 402′ye yükseldi. Bangladeşli yetkililer, 149 kişinin ise hala kayıp olduğunu açıkladı.

Yetkililer, arama kurtarma ekiplerinin Rana Plaza’nın enkazında 13 cesede daha ulaştığını belirtti.

Enkaz altından ağır yaralı olarak çıkarılan 3 kişinin ise tedavi gördükleri hastanelerde öldüğü belirtildi.

KASKLA GETİRİLDİ
Yasadışı yollardan 3 kat eklendiği belirlenen Rana Plaza’nın sahibi Muhammed Sohel Rana ise dün polis kaskıyla mahkemeye getirildi. Polis, öfkeli kalabalıkların linç girişimine karşı olağanüstü güvenlik önlemleri aldı.

MOTOSİKLET ÇETESİ
Amerikan New York Times gazetesi 402 kişinin ölümüne neden olan Rana Plaza’nın sahibi Muhammed Sohel Rana’nın Bangladeş’te bir mafya babası gibi hareket ettiğini yazdı. Sohel Rana’nın motosiklet meraklısı olduğu ve sokaklarda kendi motosiklet çetesiyle birlikte dolaştığı belirtildi. Haberde, Muhammed Sohel Rana’nın Bangladeş’te ayrıca uyuşturucu ve silah kaçakçılığına bulaştığı da ifade edildi.

Rana Plaza’nın üst katında işçiler ayda 40 dolar ücretle Batılı ünlü giyim markaları için çalışırken, hemen alt katta Muhammed Sohel Rana’nın yerel politikacılarla buluştuğu, bilardo oynadığı ve uyuşturucu sattığı iddia edildi.

Geçtiğimiz Pazar günü Hindistan’a kaçmaya çalışırken yakalanan Muhammed Sohel Rana’nın mal varlığına devlet tarafınadn el konuldu.

EN FAZLA 7 YIL
Yasa dışı inşaat, ihmal ve işçileri tehlikeli koşullarda çalışmaya zorlamak suçlamalarıyla mahkeme önüne çıkarılacak Rana’nın en fazla 7 yıl hapse mahkum edilmesi bekleniyor.

HÜZÜNLÜ 1 MAYIS
Bangladeş’in başkenti Dakka’da binlerce işçi ise, 402 kişinin hayatını kaybetmesi sonrası bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı hüzünlü bir şekilde kutladı. Binlerce işçi tekstil sektöründe daha yüksek ücret ve iş güvenliği istedi.

‘KATİLLERİ ASIN’
Ellerinde bayraklar ve pankartlarla sokaklara dökülen işçiler, Rana Plaza’nın sahibi Muhammed Sohel Rana aleyhine sloganlar attı. İşçiler, “Katilleri asın, fabrika sahibini asın” sloganları eşliğinde daha fazla iş güvenliği talebinde bulundu.

38 DOLAR MAAŞ
Yaklaşık 150 milyon insanın yaşadığı Bangladeş’te nüfusun yüzde 88′i 55 yaşın altında. Tüm ihracatın yüzde 80′ini oluşturan hazır giyim sektöründe çoğu kadın 4 milyondan fazla işçi, sadece 38 dolar olan asgari ücret karşılığı günde 14 saat, haftada 6 gün çalışıyor.