Bangladeş’te Abdülkadir Molla’nın idamı gerçekleştirildi

Perşembe, 12 Aralık 2013 19:05

Bangladeş’te Cemaat-i İslami liderlerinden Abdülkadir Molla idam edildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bangladeş Başbakanı Hasina’yı arayarak infazın engellenmesini istemişti. Siyasi ve sosyal bir krizin eşiğinde olan Bangladeş’in idam cezasının infazından sonra bir kaosa sürüklenmesinden korkuluyor.

1971 yılında ülkenin bağımsızlık savaşında Pakistan ordusuyla işbirliği yapıp 369 Bangladeş askerinin ölümünden idama çarptırılan Abdülkadir Molla’nın infazı, Yüksek Mahkeme tarafından onanmıştı. Dakka’daki Merkez Hapishanesi’nde tutulan Molla, ‘insanlığa karşı suç işlemekle’ suçlanıyordu. Molla’nın idamı önünde hukuki bir engel olup olmadığı tartışma konusu olmuştu.

Bangladeş’te savaş suçlarının yargılandığı özel mahkemenin verdiği idam kararının, salı gecesi saatler 00.00′ı geçince uygulanması bekleniyordu. Ancak mahkeme, idama 90 dakika kala infazın ertelenmesine hükmetmişti. Yüksek Mahkeme daha sonra son dakika temyiz isteğini reddederek Abdülkadir Molla’ya verilen idam cezası kararını onamıştı. İdam kararının infazı, bu onamadan sonra gerçekleşti.