Bana Hayalindeki Gitarı Söyle!

Salı, 21 Nisan 2015 16:49

Özgür Turan kapıdan giren müzik aşıklarını ve müzisyenleri bu cümleyle karşılıyor. Sorunun cevabına göre hem sound hem görsel tasarımıyla müzisyenlere özel gitarlar üretiyor. Özgür Turan tam anlamıyla bir müzik aşığı… Eskişehir’de yaşayan ve genç yaşta müziğe başlayan Turan, müzikal performansını geliştirirken enstrümanlarıyla yaşadığı problemler sonucu kendi gitarını yapmaya karar veriyor ve bir daha bu işi bırakamıyor.  Turan Guitars adı altında üretim yapmaya başlayan, her ağacın çıkardığı seslerden farklı tasarımlara kadar geniş bir bilgi yelpazesine sahip olan Turan, her seferinde daha özel ve butik enstrümanlar ile görenleri şaşırtıyor. Biz de butik enstrüman nedir, el yapımı gitarların özelliği müzikte ne gibi farklar yaratıyor sorularını Özgür Turan ile konuştuk.

Hazırlayan: RABİA ÇELİK 

Butik gitar nedir? Bilinen gitarlardan farkı ne? 

Fabrikasyon ve seri üretim bir gitardan farklı olarak, kişiye özel ya da belirli standardizasyonlarda yapılan ve yapım aşamalarında daha özen gösterilen ve de daha özel bir sunum ile görücüye çıkan özel gitarlar olarak tanımlayabiliriz. El yapımı enstrümanların aslında belirli bir konseptte ve bir marka olarak sunulmuş halidir. Fabrikasyon bir gitardan farklı olarak daha kaliteli malzemenin kullanıldığı ve tasarımdan üretimine ve sunumuna kadar daha özenle yapılan, kişiye özel olarak tasarlanan, kozmetiğe sahip enstrümanlardır.

11046420_10153126146152162_629670746529579706_nYapım aşamasından bahsedebilir misin? Ne tip malzemeler kullanıyorsun?

Bana gelen bir müzisyenin ilk olarak mümkün olduğu kadar ayrıntılı, hayalindeki gitarı anlatmasını isterim ve bu sırada onu tanımaya çalışırım. Ortaya çıkacak enstrümanın genel özelliklerini belirlerken, yapımla ilgili sorulara birlikte tek tek cevap buluruz. Kişinin istediği özelliklere yoğunlaşarak baştan sona kadar birlikte onun istediği bir proje çıkartırız. Bu dönem, yapım macerasının en heyecan verici aşamalarından birisidir. Ayrıca müzisyenin kişisel beklentilerini ayrıntılı olarak netleştirdiği, bazen de çok farklı bir çizgide karar kıldığı bir süreçtir. Her enstrümanın yapım projesi; sound, tasarım, ergonomi, elektronik konularında karar verme aşamalarından oluşur. Atölye aşamasına gelindiğinde, belirli aşamalarda kişiye yapım aşamalarının fotoğraflarını yollarım, zaman zamansa sosyal medyada paylaşımda bulunurum. Proje bittikten sonraysa atölyeme davet ederek birlikte son olarak kendisine özel ayarlamaları yaparız.

Şu an için birincil malzememiz tabi ki ahşap, her ahşabın kendine has bir sound’u vardır. En çok kullanılanları akçaağaç, maun, korina, dişbudak, kızılağaçtır. Bu ağaçların hepsi kişinin istediği sound’a göre özenle seçilir. Hepsinin akustik özellikleri farklı olduğundan ağaç seçimi yapım aşamasının en temel özellikleridir. Örneğin; akçaağaç çok parlak bir tını verirken, maun, korina, kızılağaç çok daha sıcak ve koyu tınılar verir ama kendi içlerinde de farklı renklere sahiptir. Bütün bunların kombine edilmesi deneyim ve ustalık gerektirir.

Bu gitarları kimler tercih ediyor? Neden butik bir gitar istiyorlar? 

Genellikle profesyonel olarak sahne olan müzisyenler,  gitarı ve gitar müziğini bir hayat tarzı haline getiren,  gitara aşık olan çalıcılar tercih ediyor. Kimi zaman çalmayı bilmeyen ama hayranlık duyanlar bile tercih edebiliyor.  Butik bir gitar istenmesinin en büyük sebebi ise “kişiye özel tasarım-kişiye özel sound-kişiye özel kozmetik ve en önemlisi kişiye özel ilgi ve sunumdur”   Düşünün ki bir gitarınız var ve dünya da sadece size ait ve size özel bir miras bile bırakabileceğiniz nitelikte ve kalitede.

_EPO0511“Nasıl çalacağını değil, ne çalacağını düşün!” Enstrüman, müzisyeni bu denli etkiler mi? Bir müzisyen için önemi nedir? 

Çoğu müzisyen fabrikasyon ya da iyi bir enstrüman aldığında başta sap profili, ayarları ve sound’u olmak üzere başlangıçta çalmak için zorluk çeker. Ancak kişiye özel, kişiye uygun doğru yapılmış bir çalgıda bunu en az sürede ya da hiç yaşamazsınız. Gene birçok müzisyen ise bu problemlerden dolayı enstrümanından soğumuş ya da sürekli olarak çalgısıyla savaş haline düşmüştür. Hatta eklem ve sağlık sorunları yaşayanlar bile vardır. Çoğu müşterimden ‘sanki benim için özel yapılmış gibi, çok rahat!’ cümlesini duymuş ve ‘zaten senin için yapıldı’ cevabını vermişimdir. Enstrümanı rahat bir şekilde, engelsiz çalan bir müzisyenin müziğini yapabilmesi ona sonsuz ve farklı bambaşka kapılar açacaktır.

Şimdiye kadar yaptığın en farklı gitar hangisiydi? 

Aslında farklı alanlarda farklı işler var. Örneğin; Caz ve Multi-disipliner müzisyeni Sevgili Çağlayan Yıldız’a yaptığım, açılı perdeli ve oynar manyetikli hem gitar hem bass gitar olduğu için adını Bas-Git koyduğumuz bir çalgı var, güzel bir projeydi. Bunun dışında gitardan ayrı olarak keman yaptığım zamanlarda hayata geçirdiğim bir viola d’amore’du. Aslında hayalimde barok çalgılardan bir 3’lü oluşturmakta var. Ama kim bilir ne zaman. Farklı olarak yaptığım bir de Cudi Genç’e yaptığım bir bass gitar var, farklı bir jazz bass konsepti oldu. Adı “Cudi The Jackdaw” , fotolarını yakında paylaşacağım.

Söyleşinin devamı ve Dipnot Tablet’in 213. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play