Balyoz Davası’nda karar verildi! Komutanların rütbeleri ne olacak?

Çarşamba, 9 Ekim 2013 10:30

953c4-balyoz-davasinda-son-dakika-gelismesi-balyoz-davasi-nedirYargıtay 9. Ceza Dairesi, aralarında emekli komutanlarında bulunduğu 361 sanığın yargılandığı “Balyoz Planı” davasında kararını açıkladı. Mahkeme, 361 sanığın yargılandığı “Balyoz” davasında 237 sanık için verilen kararları onadı. Daire, 88 sanığın mahkumiyet kararını bozdu. Yargıtay’daki “Balyoz” davasının tarihi duruşması sadece 20 dakika sürdü.

237 SANIK İÇİN ONAMA

Başkan Ertuğrul, aralarında Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Ahmet Feyyaz Öğütçü, Dursun Çiçek, Ahmet Zeki Üçok, Bilgin Balanlı, Engin Alan, Ergin Saygun, Nejat Bek, Süha Tanyeri, Şükrü Sarıışık, Mehmet Otuzbiroğlu ve Özden Örnek’in de aralarında bulunduğu 237 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarının onandığını açıkladı.

Yargıtay, bu mahkumiyet kararlarını “sanıklara vekalet ücreti yükletilmesi” ve sanık Berna Dönmez hakkında Türk Ceza Kanunu’nun, “babalık hakkında men edilme” hükmünün uygulanmasındaki hata nedeniyle düzeltilerek onanmasını istedi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, 36 sanık hakkında verilen beraat kararını da onadı.

RÜTBELERİ SÖKÜLECEK

Bu isimlerin cezalarının onanmasıyla birlikte rütbeleri de sökülecek. Bu isimler ‘er’ statüsünde olacak. Aldıkları devlet üstün hizmet madalyaları, nişanları ve altın kaplı kılıçları da geri alınacak. Kendilerinin yanı sıra eş ve yakın akrabalarına verilen askeri kimlikler de alınacak. Askeri tesislerin hiç birinden yararlanamayacaklar.

ENGİN ALAN’IN VEKİLLİĞİ DÜŞTÜ

Balyoz davasında hakkındaki kararın onanması ile birlikte MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ın vekilliği düştü. 2010 yılında Balyoz davasından tutuklanarak cezaevine konulan emekli korgeneral Engin Alan, 2011 genel seçimlerinde MHP’den milletvekili seçildi.
Haziran 2012′de 28 Şubat süreci soruşturmasından da tutuklanan Alan bir yıl sonra bu davadan tahliye edildi. Ancak Balyoz davasından suçlu bulunarak 18 yıl hapse mahkum edilen Alan’ın vekilliği cezası kesinleştiği için düşmüş oldu.

88 TAHLİYE KARARI

Yargıtay, 63 sanık hakkındaki mahkumiyet kararlarını ise “sanıkların eylemlerinin suç için anlaşma suçu” kapsamında kalması nedeniyle karar verilmesine yer olmadığına hükmedilmesi gerekçesiyle bozdu.

Yargıtay kararında, hükmün “darbeye eksik teşebbüs”ten değil, “örgüt üyeliği”nden verilmesi gerektiği belirtildi.

Yargıtay 9. Dairesi, 25 sanık hakkında verilen mahkumiyet kararlarını da yeterli delil bulunmadığından bozdu.

Bu 88 sanığın tutuklu olanların tahliye edilmesini isteyen daire, haklarındaki yakalama kararlarının da geri alınmasına karar verdi.

CEZASI ONANAN İSİMLER

Yargıtay, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’in 20 yıllık hapis cezasını onadı.

Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, eski Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, Adana 6. Kolordu Komutanı emekli Korgeneral Nejat Bek, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık ve Mehmetçik Vakfı İstanbul Temsilcisi emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri ve MHP Milletvekili Korgeneral Engin Alan’ın 18 yıllık hapis cezası da onandı.

Yargıtay, eski Genelkurmay Bilgi Destek Daire Başkanı emekli Albay Dursun Çiçek’in aldığı 16 yıllık hapis cezasını da onadı.

Yargıtay’ın gerekçeli kararını saat 16.00′da onanması bekleniyor.

MAHKEME NE YAPACAK?

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin önünde iki seçenek bulunuyor.

Mahkeme, ya Yargıtay’ın kararlarına uyacak ya verdiği kararlarda direnecek.

ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİDECEKLER!

Sanık avukatları ise Anayasa Mahkemesi’ne başvuracaklarını ve Yargıtay’ın onadığı bu kararların bozulacağını düşündüklerini söyledi.