Bakanlık’tan “Mısır’a silah” iddialarına yanıt

Pazartesi, 22 Temmuz 2013 15:18

images (1)Mısır’a giden Rafila isimli gemide, “20 binin üzerinde gerçek silaha dönüşebilecek 9 mm çapındaki ses tabancaları yakalandı” iddiasıyla ilgili Gümrük Bakanlığı açıklama yaptı. Daha önce Mısırlı makamlardan bilgi talep eden Gümrük Bakanlığı, “Mısır Gümrük İdaresi’nden bakanlığımıza ulaşan bilgi ya da belge bulunmamaktadır” dedi.

Gümrük Bakanlığı ayrıca Derince’den yine Mısır’a giden Malta bayraklı “Rabelais” isimli gemide, 20 bin adet kuru sıkı tabanca olduğu iddiasına da yanıt verdi.

Bakanlık, ihracatçı firmanın satıcılık ve üretim belgesi olduğunu ifade etti.

Ancak geminin çıkış manifestosunda malların “fiberglass” olarak kaydedildiğini, bunun da gümrük yetkililerince farkedilemeyeceğini yani sahtecilik yapıldığını tespit etti.

Yemen’e Türkiye’den ithal edilen bisküvi paketlerinde 250 adet Roger marka tabanca ele geçirildiği iddiası da doğru çıktı. Gümrük Bakanlığı, ihracatçı firmanın sahte beyanda bulunduğunu açıkladı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı yaşanan olaylar üzerine Mısır ve Yemen’e gidecek gemilere “kırmızı hat” uygulamasına geçilmesini yani gemilerin tek tek aranmasını istedi.

Tags